Sony: filmy na Blu-ray będą droższe

Koncern Sony Pictures podał ceny filmów, które w pierwszej kolejności trafią na rynek na krążkach Blu-ray. Wydania te będą kosztowały w USA od 17,95 do 23,45 USD - będą więc o 15-20% droższe od filmów na DVD.

Lista filmów, które Sony Pictures zamierza w tym roku wprowadzić do sprzedaży na płytach Blu-ray znana była już wcześniej - teraz koncern podał ich ceny. Okazało się, że za starsze filmy, które już wcześniej dostępne były na DVD (m.in. "Hitch" czy "Piąty element") zapłacić trzeba będzie 17,95 USD. Wydania Blu-ray nowych filmów - np. "Underworld Evolution" - wyceniono na 23,45 USD.

Analitycy z firmy Envisioneering skrupulatnie wyliczyli, iż taki cennik oznacza, iż filmy wydawane na Blu-ray będą średnio o 15-20% droższe od standardowych wydań DVD - przynajmniej w pierwszej fazie sprzedaży. Później ich ceny powinny się stopniowo obniżać - wraz z upowszechnianiem się standardu Blu-ray oraz rosnącą konkurencją w tym sektorze rynku.

Nie wiadomo na razie, ile kosztować będą filmy wydawane w konkurencyjnym dla Blu-ray standardzie - HD DVD. Eksperci przypuszczają jednak, iż mogą one być tańsze, ponieważ koszty produkcji płyt HD DVD są zdecydowanie niższe niż w przypadku krążków Blu-ray.