Sony i NEC - optyczna współpraca

Koncerny Sony oraz NEC zamierzają połączyć swoje działy zajmujące się wytwarzaniem napędów optycznych. W wyniku tej operacji powstanie nowa spółka (o nieznanej na razie nazwie), która będzie projektowała i produkowała czytniki i nagrywarki przeznaczone do komputerów PC, notebooków oraz stacjonarnych odtwarzaczy i nagrywarek.

Przedstawiciele obu firm liczą, że nowe przedsięwzięcie wystartuje już 1 kwietnia 2006 r. (czyli pierwszego dnia nowego roku fiskalnego w Japonii). Porozumienie zakłada, że Sony obejmie 55% udziałów w nowej spółce, zaś NEC - 45%.

Wiadomo już, że nowa firma będzie produkowała zarówno urządzenia obsługujące formaty CD i DVD, jak i oba konkurencyjne formaty następnej generacji - Blu-Ray (wspierany przez Sony) oraz HD DVD (rozwijany przez Toshibę i NEC-a).

Rzecznik NEC-a poinformował, że negocjacje w sprawie utworzenia nowej firmy trwały od połowy bieżącego roku. Przedstawiciel Sony dodał, że obie firmy liczą, iż razem uda im się zaoferować klientom zdecydowanie bardziej złożone i nowatorskie rozwiązania z zakresu napędów optycznych od tych, które znaleźć można w ofercie ich konkurentów.