Sony i Samsung zacieśniają współpracę

Koncerny Sony i Samsung porozumiały się w sprawie wymiany patentów. Umowa przewiduje kooperację firm m.in. w zakresie rozwoju technologii pamięci flash i DRAM, kompresji danych (technologie ATRAC i MPEG), technik komunikacyjnych oraz płyt Blu-Ray.

Porozumienie będzie obowiązywać przez 5 lat. Firmy zastrzegły niektóre swoje technologie, jako nieobjęte działaniem umowy - ze strony Samsunga są to techniki tworzenia sieci domowych oraz technologie paneli LCD i OLED (Organic Light Emitting Diodes). Sony także zastrzegło patenty związane technikami LCD i OLED oraz z konsolą do gier PlayStation .

Zdaniem Yoshihide Nakamury, wiceprezesa Sony, w świecie cyfrowej technologii żadna firma nie jest w stanie utrzymać monopolu na kluczowe rozwiązania innowacyjne. "Umowa zapobiegnie niepotrzebnym konfliktom między obiema firmami" - dodaje Nakamura.

Zarówno Sony, jak i Samsung, będą dystrybuować prawa dodatkowe do produktów wytworzonych w efekcie porozumienia o wymianie patentów. Umożliwi to wyróżnienie kluczowych cech ich markowych produktów.

Do porozumienia o wymianie patentów doszło po ponad rocznych pertraktacjach. Do tej pory firmy współpracowały przy produkcji ciekłokrystalicznych paneli telewizyjnych.


Zobacz również