Sony i Sega zagrają razem

Najwięksi producenci konsol wideo planują zaoferować możliwość rozgrywania międzyplatformowych gier za pośrednictwem Internetu.

Japońskie firmy Sega i Sony (producenci konsol wiedo Dreamcast oraz SonyPlaystation) planują udostępnić użytkownikom (korzystającym z różnych konsol) możliwość grania w trybie multiplayer za pośrednictwem Internetu. Jak poinformowali przedstawiciele Segi, to pierwsza w historii przemysłu komputerowego próba połączenia możliwości dwóch różnych konsol. Firmy chcą w ten sposób umocnić swoją pozycję na intensywnie rozwijającym się rynku gier, przeznaczonych do gry w sieci.

Wspólne przedsięwzięcie obu firm przyjęto ze zdziwieniem. Do tej pory firmy raczej rywalizowały. Dlatego zaskoczeniem jest teraz intensywna kooperacja obu producentów. Pierwszym krokiem na rzecz współpracy ma być wprowadzenie w sierpniu na rynek gier produkowanych przez Segę w wersji na konsolę PlayStation2.

Firma Sega była pierwszym producentem konsol, który pierwszy umożliwił grę za pośrednictwem Internetu. Szacuje się, że ok. 30% japońskich posiadaczy konsoli Dreamcast gra online. Jak powiedział rzecznik firmy, Sega nie wyklucza nawiązania współpracy również z innymi producentami konsol (Nintendo oraz Microsoft), jednak rozmowy w tej sprawie rozpoczną się najwcześniej pod koniec 2001 r.

Dla Sony porozumienie z Segą jest częścią szerzej zakrojonej strategii, mającej na celu stworzenie z PlayStation2 czegoś więcej niż tylko urządzenia do grania. Konsola ma stać się domowym centrum rozrywki (umożliwiającym m.in. surfowanie po Internecie oraz oglądanie filmów DVD).


Zobacz również