Sony i Toshiba - kompromis w sprawie następcy DVD?

Koncerny Sony i Toshiba, autorzy konkurencyjnych formatów Blu-Ray oraz HD-DVD (pretendujących do miana następcy DVD), prowadzą rozmowy w sprawie stworzenia jednego, spójnego formatu DVD następnej generacji.

W tej chwili firmy przewodzą dwóch konkurencyjnym konsorcjom, wspierającym różne formaty - Blu-Ray i HD-DVD. Ich szanse na stanie się następcą popularnego dziś formatu DVD są podobne - oba stronnictwa zdobyły już wsparcie części branży firmowej, oba mają również gotowe urządzenia obsługujące nowe formaty.

Problem w tym, że upowszechnienie się na rynku dwóch różnych formatów będzie niekorzystne dla klientów - jeśli część filmów będzie wydawana płytach HD-DVD, a część na krążkach Blu-Ray, to osoby chcące oglądać wszystkie dostępne na rynku filmy będą musiały kupować dwa różne odtwarzacze. Dla konsumentów będzie znacznie korzystniej, jeśli wszystkie filmy wydawane będą na jednym typie krążków.

Zobacz również:

  • Wojna Sony z Microsoftem nabiera kolorów. Górą będzie Xbox czy PlayStation?

Informacje o rozmowach Sony i Toshiby nie zostały na razie potwierdzone przez obie firmy - przedstawiciele Sony oświadczyli jedynie, że są otwarci na dyskusję w sprawie rozwoju formatu Blu-Ray.