Sony i Toshiba znowu razem

Sony i Toshiba planują rozpoczęcie wspólnych prac nad wyprodukowaniem procesorów w technologii 0,1, a następnie 0,07 mikrona.

Sony oraz Toshiba ogłosiły, że zamierzają współpracować przy tworzeniu chipa, w którym szerokość jednej ścieżki będzie wynosić 0,1 mikrona (jedna dziesięciotysięczna część milimetra). Obie firmy planują także rozpoczęcie prac nad technologią 0,07 mikrona.

Koncerny będą również współpracowały z IBM przy produkcji układu o nazwie kodowej Cell, który ma być wytwarzany właśnie w technologii 0,1 mikrona. Będzie on procesorem dedykowanym zastosowaniom sieciowym. Według IBM, charakterystyczną cechą układu będzie bardzo niski pobór energii, dzięki czemu procesor ten będzie mógł być z powodzeniem wykorzystywany w komputerach przenośnych.

Prace nad nową technologią rozpoczną się jeszcze w maju br. w laboratoriach firmy Toshiba. Koszt tej fazy przedsięwzięcia ocenia się na ponad 120 mln USD. Zakończenie projektu jest planowane na marzec 2003 r. Współpraca Sony i Toshiby w ostatnim czasie układa się bardzo dobrze. Warto przypomnieć, że procesor Emotion Engine - serce konsoli Sony Playstation 2, także został opracowany wspólnie przez obie firmy i produkowany jest w zakładach Toshiby.


Zobacz również