Sony na celowniku Kościoła

Kościół Anglii domaga się od koncernu Sony Computer Entertainment przeprosin za wykorzystanie obrazu jednego z kościołów w grze akcji "Resistance - Fall of Man". W jednej ze scen wspomnianej gry akcja przenosi się do szczegółowo odwzorowanego wnętrza średniowiecznej katedry w Manchesterze, gdzie gracz - a raczej sterowany przez niego bohater - dokonuje krwawej jatki wśród wrażych potworów.

Kościół anglikański, oprócz przeprosin, żąda od firmy usunięcia z gry (lub modyfikacji) epizodu rozgrywającego się w scenerii katedry, jak również datku na cele charytatywne (dokładnie rzecz ujmując, na wsparcie osób zaangażowanych w pracę z ofiarami przestępstw z użyciem broni, popełnionych na terenie Manchesteru).

Sony na celowniku Kościoła

Screenshot z epizodu "The Cathedral" w grze "Resistance - Fall of Man"

Kościół Anglii zezwala na użycie wizerunku katedry w określonych celach, o ile zostanie uprzednio poproszony o pozwolenie. Wytwórnie filmowe mogą realizować swoje produkcje we wnętrzach zabytkowej katedry po uzyskaniu aprobaty władz kościelnych. Koncern broni się mówiąc, iż wszelkie niezbędne pozwolenia otrzymał. Nie wystąpiono jednak o takowe do Kościoła Anglii, twierdzą jego przedstawiciele.

David Marshal, rzecznik diecezji w Manchesterze, powiedział: "Sądzimy, iż po raz pierwszy święte miejsce zostało cyfrowo zrekonstruowane na potrzeby gry takiej jak ta".

"Resistance - Fall of Man" to "first person shooter" na konsolę PlayStation 3, którego fabuła toczy się na Ziemi w okresie II wojny światowej. Gra opowiada jednak alternatywną historię. Zamiast konfrontacji państw Osi z Aliantami dochodzi do brutalnych walk z nieznanego pochodzenia monstrami, których fala zalewa świat z terytorium Rosji. Do chwili obecnej sprzedano ponad milion kopii gry.

Przedstawiciele Sony zapowiedzieli, iż w związku z protestem skontaktują się z anglikańskimi duchownymi, aby przedyskutować sposoby wyjścia z tej bezprecedensowej sytuacji.

Film wideo przedstawiający fragment rozgrywki w epizodzie "The Cathedral" można obejrzeć w serwisie YouTube.

Aktualizacja: 18 czerwca 2007 10:06

Internetowy serwis BBC podaje, iż koncern Sony wystosował oficjalne przeprosiny w związku z zaistniałą sytuacją.

Firma wyraziła "szczere przeprosiny" za wyrządzone szkody, nadal jednak stoi na stanowisku, że zebrała wszelkie niezbędne pozwolenia na wykorzystanie wizerunku katedry manchesterskiej w grze.

"Nie zgadzamy się z tym, iż pomiędzy elementami współczesnego Manchesteru a popularno-naukową wizją Wielkiej Brytanii z lat 50. XX atakowanej przez obcych wieku istnieje jakikolwiek związek", możemy przeczytać w cytowanym przez BBC oświadczeniu koncernu.

Rogers Govender, dziekan katedry w Manchesterze, podziękował firmie za przeprosiny, podkreśli jednak, iż kościół nadal będzie sprzeciwiał się przemocy, a zwłaszcza przemocy z użyciem broni ukazanej na tle katedry.