Sony - niebieski laser dla zastosowań biznesowych

Wczoraj odbyła się oficjalna premiera nowych nośników optycznych o nazwie Professional Disc for Data, które, podobnie jak krążki formatu Blu-ray, wykorzystują niebieski laser do zapisu danych.

Jak podkreślają przedstawiciele koncernu Sony, Blu-ray oraz Professional Disc for Data to dwa odrębne formaty, skierowane do innych sektorów rynku. Podczas gdy Blu-ray profilowany jest jako nośnik danych dla entuzjastów cyfrowych multimediów, Professional Disc for Data znajdzie swoje zastosowanie w środowiskach biznesowych (przykładowo w bibliotekach danych).

Professional Disc for Data oferuje możliwość zapisania 23,3 GB danych na pojedynczym, jednowarstwowym krążku. Dostępny on będzie zarówno w postaci dysków do jednokrotnego, jak i wielokrotnego wykorzystania. Nośnik ten, o prędkości odczytu wynoszącej 11 MB/s i prędkości zapisu 9 MB/s, ma kosztować 45 USD.

W planach Sony są co najmniej 3 generacje Professional Disc for Data, przy czym każda z nich oferować ma dwukrotnie większą pojemność od poprzednika. Dyski drugiej generacji przewidziane na 2005 rok, mają mieć pojemność 50 GB i składać się z dwóch warstw. Prędkość zapisu wynosić ma w tym wypadku 18 MB/s. Trzecia generacja to już rok 2007 i dwustronne nośniki o pojemności 100 GB oraz prędkości zapisu 36 GB/s.