Sony: nowe akumulatory zapewnią aż o 40% dłuższy czas pracy

Jeżeli firma Sony doprowadzi do szczęśliwego finału prace nad nowymi ogniwami litowo- i magnezowo-siarkowymi czeka nas prawdziwa rewolucja na rynku smartfonów w zakresie czasu pracy na baterii. Niestety szybko to nie nastąpi...

Gazeta Nikkei poinformowała, że firma Sony pracuje nad akumulatorami litowo-siarkowymi i magnezowo-siarkowymi, które w porównaniu do obecnie wykorzystywanych akumulatorów litowo-jonowych będą pozwalały na wydłużenie czasu pracy urządzenia przenośnego o 40%. Japoński producent musi jeszcze jednak rozwiązać sporo problemów. Nikkei wspomina np. o przegrzewaniu się nowych ogniw, czy nawet ich zapaleniu.

Kiedy trafią na rynek?

Niestety na nowe ogniwa będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Wg Nikkei trafią one do pierwszych smartfonów nie wcześniej niż w 2020 roku.

Technologia litowo-jonowa

Obecnie wykorzystywane ogniwa litowo-jonowe niestety zbliżyły się już do swoich teoretycznie maksymalnych możliwości w zakresie gęstości energii. Producenci chcąc wydłużyć czas pracy na baterii muszą więc sięgać po takie rozwiązania jak zwiększenie pojemności akumulatora (to niestety wiąże się z większą wagą i większymi gabarytami), czy wykorzystanie bardziej efektywnych energetycznie podzespołów. Warto więc trzymać kciuki za firmę Sony, aby w końcu po latach stagnacji na rynku mobilnym zagościły nowe znacznie bardziej efektywne akumulatory, dzięki którym nie będziemy zmuszeni podłączać smartfona co 1-2 dni do gniazdka elektrycznego.