Sony: nowe kompakty Cyber-shot z sensorem CMOS Exmor R

Japoński koncern zaprezentował dwa nowe modele cyfrowych aparatów fotograficznych. Jedną z cech wspólnych Cyber-shot DSC-TX1 i DSC-WX1 jest zastosowanie udoskonalonego sensora obrazu, CMOS Exmor R. Wg producenta poprawiona konstrukcja czujnika pozwala uzyskać dobrej jakości zdjęcia wykonywane w słabym oświetleniu i z wysokimi czułościami ISO.

Sony Cyber-shot DSC-TX1 i DSC-WX1
Ranking produktów PC World

Aparaty kompaktowe

DSC-TX1 to typowy aparat kieszonkowy z 3-calowym dotykowym wyświetlaczem i obiektywem Carl Zeiss 35 -140 mm (zoom optyczny 4x). Jego cena wynosić ma ok. 380 dolarów. W modelu DSC-WX1 zastosowano ekran 2,7-calowy. Chociaż WX1 reprezentuje nieco wyższą klasę urządzeń, jest tańszy (ma kosztować ok. 350 USD). Nowości wyposażono w 10,6-megapikselowe matryce (rozdzielczość efektywna: 10,2 MP) współpracujące z przetwornikami BIONZ. Cyfrówki wzbogacone są o system optycznej stabilizacji obrazu; mogą też rejestrować wideo w rozdzielczości 720p (pliki w formacie MPEG-4, 30 fps).

Cyber-shot DSC-WX1 dysponuje obiektywem szerokokątnym (24 - 120 mm) Sony G Lens, pozwalającym na 5-krotne optyczne powiększenie kadru. Wcześniej - do momentu wprowadzenia na rynek cyfrówki HX1 tego rodzaju obiektywy były spotykane wyłącznie w cyfrowych lustrzankach i kamerach Sony.

Sony: nowe kompakty Cyber-shot z sensorem CMOS Exmor R

Sony Cyber-shot DSC-TX1

Inną cechą, znaną z superzooma Sony jest w obu nowych kompaktach tryb fotografowania panoramicznego - dzięki funkcji Sweep Panorama zdjęcia takie można jednym pociągnięciem ręki. Aparaty wyposażono również w funkcję Handheld Twilight (cyfrówka wykonuje szybko sześć ujęć tej samej sceny, ale z innymi ustawieniami ekspozycji, po czym łączy je w jeden obraz o zwiększonym zakresie dynamicznym).

Ustawienia czułości w obu nowościach można dobierać w zakresie ISO 80 - 3200. Wygląda na to, że producent poradził sobie z problemem szumów przy czułościach wyższych niż ISO 800 (powszechna bolączka kompaktowych cyfrówek). Redaktor amerykańskiego wydania PC Worlda, Tim Moynihan, donosi bowiem, że jakość fotografii uzyskanych przy wyższym ISO w trybie Handheld Twilight jest "zaskakująco" dobra.

Oba trafią do sprzedaży we wrześniu br.

Oprócz nowych kompaktów Sony zaprezentowało także akcesoria dla cyfrówek. Więcej informacji w reportażu wideo:

Więcej informacji: Sony


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: