Sony: nowy mniejszy sensor pozwoli robić lepsze zdjęcia smartfonem

Nowy sensor CMOS dla smartfonów i aparatów cyfrowych ma być mniejszy i tańszy w produkcji, a przy tym zapewniać lepszą jakość zdjęć i filmów. Będzie on wykonywał znacznie lepsze zdjęcia w słabym oświetleniu dzięki czujnikom białego światła (zdjęcia RGBW). Oprócz tego, pozwoli na kręcenie ostrych filmów, gdy różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem sceny jest bardzo duża (filmy HDR).

Sony prezentuje nowy sensor CMOS

Sony wprowadzi nowe sensory do masowej produkcji pod koniec 2012 roku lub na początku roku 2013. Początkowo trafią one do smartfonów. Po osiągnięciu sukcesu na rynku mobilnym, mają trafić także do produktów audio-wideo oraz kamer służących w monitoringu - powiedział Yasuhiro Ueda z Sony na konferencji prasowej w Tokio.

Nowy sensor Sony jest produkowany inaczej niż dotychczasowe. Sensor i jego układ obliczeniowy nie są umieszczane na jednym chipie. Stanowią dwie płytki ułożone warstwowo. Zmniejsza to ilość miejsca niezbędnego dla sensora oraz zwiększa powierzchnię przeznaczoną dla układu obliczeniowego. Rozwiązanie takie pozwala też na odrębną produkcję tych komponentów.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [04.08.2023]

Japońska firma dodaje, że nowe sensory CMOS będą czułe nie tylko na światło czerwone, zielone i niebieskie (RGB), ale także na białe (RGBW). Zapewni to większą ostrość zdjęć wykonywanych przy słabym świetle (patrz zdjęcie poniżej). Sensory te będą również wyposażone w technologię, która pozwoli kręcić ostre filmy przy dużej rozpiętości tonalnej sceny (filmy HDR - patrz zdjęcie u góry).

Sony: nowy mniejszy sensor pozwoli robić lepsze zdjęcia smartfonem

Sony prezentuje nowy sensor CMOS czuły również na białe światło (RGBW)

Sony rzadko organizuje konferencje prasowe dla technologii, które nie wchodzą jeszcze do produkcji. Ta jednak wydaje się być bardzo ciekawa i może sprawić, że zdjęcia i filmy wykonywane smartfonami będą znacznie lepsze. Należy tu dodać, że z sensorów Sony korzystają także inni producenci np. Apple w iPhone'ach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: