Sony: o problemie z bateriami wiedzieliśmy od dawna

Rzecznik prasowy koncernu Sony Electronics przyznał, że zarówno jego firma, jak i Dell od dziesięciu miesięcy wiedziały o problemach z litowo-jonowymi bateriami Sony przeznaczonymi dla notebooków Della.

Przedstawiciele obu koncernów omawiali problemy związane z procesem produkcyjnym, nie wiedzieli jednak, czy obecne w urządzeniach małe zanieczyszczające je cząstki metalu mogą spowodować ich awarię lub przegrzewanie się. W wyniku wspólnych rozmów ustalono, że Sony tak zmieni proces produkcyjny, by zanieczyszczeń było jak najmniej i by cząstki były jak najmniejsze. "Nie mieliśmy żadnych potwierdzonych doniesień o pożarach aż do niedawna. Otrzymywaliśmy pewne informacje, ale nie wiedzieliśmy, czy czasem nie były to przypadki związane z czynnikami zewnętrznymi nie związanymi z samymi bateriami. W październiku 2005 i lutym 2006 podjęliśmy pewne kroki, by upewnić się, że będzie jak najmniej i jak najmniejszych zanieczyszczeń" - powiedział Rick Clancy.

Rzecznik prasowa Della Anne Camden odmówiła skomentowania informacji nt. rozmów Sony i jej firmy w październiku i lutym. Przyznała jednak, że Dell "był pewien, iż proces produkcyjny Sony został zmieniony by poradzić sobie z problemem. Teraz naszym celem jest zbadanie przyczyn wypadków, by upewnić się, że nie dojdzie do nich ponownie".

Dan Doughty z Advanced Power Sources Research and Development Department w Sandia National Laboratory wyjaśnia, że w bateriach litowo-jonowych anoda i katoda oddzielone są bardzo cienką (mniej niż 25 mikronów) warstwą polimeru. Jeśli zostanie on przebity czymś, co przewodzi prąd (np. metalową cząstką) dochodzi do zwarcia. "To najgorszy scenariusz jaki może się przytrafić podczas produkcji tego typu baterii, bo nie istnieje sposób na kontrolowanie tego procesu" - powiedział Doughty. Przed przegrzaniem baterii z zewnątrz można ją chronić. Spięcie wewnątrz zawsze oznacza problemy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Dell ogłosił program bezpłatnej wymiany baterii w 4,1 mln notebooków sprzedanych na całym świecie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Dell wymieni 4,1 mln baterii".