Sony odświeża Clie

Koncern zaprezentował nowego handhelda z serii Clie. Model PEG-UX50 godny jest uwagi nie tylko dlatego, że obsługuje sieci WLAN, protokół Bluetooth i jest najmniejszym "naręcznym" komputerem w historii firmy - najważniejszymi nowościami jest nowa stylistyka urządzenia oraz zastosowanie procesora firmy... Sony.

Sony odświeża Clie

Nowy Clie przypomina teraz mininoteboka - podobnie wyglądają handheldy Zaurus, produkowane przez Skarpa. Urządzenie można złożyć tak, że będzie wyglądało jak niewielki tablet PC.

Model PEG-UX50 wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz o przekątnej 3,2" (pracujący w rozdzielczości 480x320 pikseli). Jego sercem jest procesor Sony Handheld Engine (wyposażony w rdzeń ARM926). Układ może być taktowany z prędkością od 8 do 123 MHz. Handheld wyposażony jest w 96 MB pamięci oraz złącze, umożliwiające korzystanie z kart pamięci Memory Stick.

Sony odświeża Clie

Zgodnie z obowiązującymi teraz trendami, urządzenie ma oczywiście wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny (z matrycą o rozdzielczości 310 tys. pikseli, a także obsługuje protokoły Wi-Fi i Bluetooth. Urządzenie mierzy 103 x 86,5 x 17,9 mm i waży 175 g.

PEG-UX50, podobnie jak poprzednie modele Clie, pracuje pod kontrolą systemu Palm OS (w tym przypadku - Palm 5.2). Nabywca handhelda otrzyma również pakiet aplikacji, wśród których znajdą się m.in.: odtwarzacz filmów i muzyki (pliki MP3 i ATRAP), edytor grafiki i album fotograficzny oraz programy: Picsel Viewer (umożliwiający przeglądanie dokumentów Word, Excel i PowerPoint) i przeglądarka stron WWW Netfront.

Najnowszy handheld Sony w Japonii w sprzedaży pojawi się 9 sierpnia. Terminu europejskiej premiery handhelda na razie nie podano. Cenę PEG-UX50 ustalono na 593 USD.