Sony ogłasza koniec PlayStation Portable

Dokładnie 11 maja 2004 roku pokazano gotowy model PlayStation Portable, a 12 grudnia tego samego zaczął być sprzedawany w Japonii. Tuż przed okrągłą, dziesiątą rocznicą powstania urządzenia Sony zdecydowało, że to koniec tej popularnej, przenośnej konsoli gier wideo.

PlayStation Portable w ciągu niecałych dziesięciu lat sprzedało się w liczbie ponad 76 milionów sztuk, jednak popularność zaczęło tracić po pojawieniu się smartfonów i tabletów, które wśród wielu funkcji oferują również gry. Ostatecznym ciosem okazała się produkcja PlayStation Vita, czyli następcy PSP. Po trzech latach równoległej sprzedaży obu przenośnych konsolek, Sony zdecydowało, że Portable zrobiło już swoje i musi odejść do lamusa. Tym bardziej, że nie ma szans rywalizacji z konkurencją Nintendo - Nintendo 3DS czy DS Lite.

Sony ogłasza koniec PlayStation Portable

Decyzja o zaprzestaniu produkcji spowodowana została nie tylko postępem, ale także olbrzymimi kłopotami finansowymi Sony, na które nie pomaga nawet świetna sprzedaż PlayStation 4. Swego czasu PSP było jednym z marzeń graczy, oferując im świetną grafikę i ciekawe tytuły. Jednak obecnie handheld przechodzi powoli do miejsca, gdzie spoczywają takie zasłużone maszyny dla graczy jak Amiga czy pierwsze edycje Xbox i PlayStation. Ostatnie partie PSP wysłane zostały na rynki europejskie i na tym koniec.