Sony planuje przyhamowanie prac nad Cellem

Sony planuje znacząco ograniczyć budżet działu firmy zajmującego się produkcją procesorów, w tym przede wszystkim Cella. Czyżby zatem nie był on tak cudownym dzieckiem, jak twierdzono? Czy może chodzi tylko i wyłącznie o chłodne przyjęcie CPU na rynku producentów sprzętu?

Zgodnie z doniesieniami Reutersa, Sony ma zamiar ograniczyć wydatki działu firmy zajmującego się pracami nad procesorami ogólnego zastosowania. Oznaczałoby to niemal całkowite zrzucenie odpowiedzialności za przyszłość Cella na barki IBM i Toshiby, które to firmy - jak wiadomo - mają nieco inne potrzeby niż Sony.

Korporacja planuje rozpocząć sprzedaż 45 nanometrowych układów w 2008 lub 2009 roku, jednak ciągle nie wiadomo, czy ich produkcja nie zostanie zlecona komu innemu. Dział zajmujący się wytwarzaniem procesorów przynosi ponoć stosunkowo niewysokie zyski.

Jak mówią przedstawiciele Sony, dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku PlayStation 2, gdy na rynku nie było jeszcze firmy mogącej zaprojektować taki układ, jakiego Sony potrzebowało.