Sony pokazuje nowe wyświetlacze 3D, które nie potrzebują okularów

Sony opracował 2 wyświetlacze 3D (o przekątnej 10 i 24 cale), na których możemy oglądać trójwymiarowe filmy bez potrzeby zakładania okularów. To autostereoskopowe wyświetlacze, wykorzystują zupełnie nowe rozwiązanie dotyczące podświetlenia.

Sony 3D bez okularów
Sony 3D bez okularów

Sony 3D bez okularów

zapowiedziało autostereoskopowe wyświetlacze 3D (technologia, która nie wymaga okularów 3D) na międzynarodowym sympozjum SID 2011 w Los Angeles, największej na świecie konferencji dotyczącej wyświetlaczy obrazu. Sony pokazywał już co prawda 3D bez okularów 3D na targach CES 2011. Ale tym razem to nowy sposób wyświetlania obrazu, zupełnie inny od tego, z których korzystały poprzednie prototypy.

Wyświetlacze 3D 3D bez okularów i dwa rodzaje podświetlenia

Nowe wyświetlacze 3D Sony’ego mają aż dwa rodzaje podświetlenia. Oddzielne podświetlenie dla obrazów 3D mieści się pomiędzy matrycą LCD, a podświetleniem dla normalnego obrazu 2D. Gdy zmieniamy tryb oglądania z 2D na 3D, zmienia się też rodzaj podświetlenia.

Wyświetlacze 3D bez okularów mają znaczące wady

Niestety nowe wyświetlacze 3D od Sony nie wyglądają na rewolucyjne. Mają swoje znaczące wady. 24-calowy wyświetlacz LCD ma niestety jedynie 6 punktów, z których widziany jest obraz 3D i najłatwiej zauważyć efekt głębi z odległości od 80 do 160 cm. Wciąż słabo. Nie za dobrze jest też z jasnością. W trybie 3D mocno spada jasność obrazu do 86.1 cd/m2. O ile w trybie 2D mamy pełne Full HD (1920x1080), to rozdzielczość obrazu w 3D to jedynie 960x360.

Nowe 3D bez okularów nie dla dużych telewizorów

Teraz naprawdę zła wiadomość - nowa metoda może być zastosowana jedynie w wyświetlaczach o przekątnej od 4 do 30 cali. A to oznacza, że nowe rozwiązanie nie sprawdzi się w telewizorach 3D, bo kto chciałby oglądać 3D na ekranie do 30 cali? Natomiast technologia Sony’ego bardziej może sprawdzić się w monitorach komputerowych i smartfonach. Sony zamierza wprowadzić na rynek tę technologię w ciągu najbliższych lat.

Wciąż trzeba będzie poczekać na 3D bez okularów

Na prawdziwe autosteroskopowe telewizory przyjdzie nam więc jeszcze poczekać. Tymczasem bardziej praktyczne rozwiązanie wymyślił Samsung - aktywne 3D, które jest pasywne. Ta metoda ma dużą szansę na rynkowe zwycięstwo branży 3D TV.

Źródło: TechOn