Sony prezentuje PS3 Online

Koncern Sony zaprezentowało wreszcie serwis online'owy przeznaczony dla użytkowników konsoli PlayStation 3. Na zaledwie kilka tygodni przed premierą urządzenia firma pokazała, jak zamierza konkurować z microsoftowym Xbox Live. Przy okazji ujawniono garść informacji o systemie YDL (Yellow Dog Linux) 5.0, który najwcześniej zadebiutuje w... PS3!

Interfejs użytkownika zaprezentowanego serwisu jest bardzo podobny do interfejsu przenośnej konsolki PSP (PlayStation Portable). Nie tylko sama nawigacja jest podobna, ale część ikon jest wręcz taka sama. Wiadomo już, iż użytkownicy serwisu będą mogli tworzyć profile, w których będą przechowywane ich osiągnięcia w grach online i inne dane. Dostępna będzie także opcja "Przyjaciele" pozwalająca podejrzeć statusy innych użytkowników serwisu.

Co zapewne ucieszy graczy planujących zakup konsoli, serwis i jego usługi będą dostępne standardowo bez opłat. Darmowe będzie nie tylko granie w sieci, ale także rozmowy głosowe i inne usługi - firma nie wyklucza jednak pobierania opłat za niektóre specjalne usługi. W odróżnieniu od Xbox Live nie będzie też systemu punktów wymienialnych na zakupy - w serwisie Sony użytkownicy płacić będą standardowo.

Jeżeli chodzi o system operacyjny konsoli, to firma Terra Soft Solutions ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego YDL (Yellow Dog Linux) 5.0 zadebiutuje w połowie przyszłego miesiąca w konsoli Sony PlayStation 3, po czym pojawi się również na komputery firmy Apple z procesorami PowerPC. Oprócz tego YDP na PS3 ma używać E17 jako menadżera okien. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na witrynie producenta.