Sony prezentuje ekran OLED, który można zwijać

Sony opracowało elastyczny ekran OLED, który można nawinąć na ołówek podczas wyświetlania filmu.

Na filmie widać, że ekran jest nawijany i odwijany na cylinder o średnicy 4 mm.

Obraz jest cały czas wyświetlany, widać co prawda sporo martwych pikseli, prawdopodobnie jest to związane z uszkodzonymi tranzystorami lub połączeniami. Takie kłopoty mogą mieć jednak związek z faktem, że jest to model prototypowy, a nie pochodzący z masowej produkcji.

Ekran o przekątnej 4,1 cala ma rozdzielczość 432x240 pikseli, jest więc podobny pod tym względem do oferowanych obecnie na rynku wyświetlaczy stosowany w komórkach.

Zobacz również:

  • Jak odwrócić/jak obrócić ekran w komputerze z Windowsem? [PORADNIK]
  • Panele LCD odchodzą do lamusa? Decyzja Samsunga nas nie dziwi

Sony już pokazywało prototypy ekranów OLED, ale obecnie zaprezentowany model przebija je elastycznością. Ekran zbudowano na najnowszych tranzystorach cienkowarstwowych, które pozwalają sterować układem elektrycznym i wyświetlać obraz. Tranzystory mogą być zrobione z elastycznych materiałów i eliminują potrzebę stosowania sztywnych układów, które nie pozwalałyby na zwijanie ekranu.

Po co komuś OLED?

Producenci interesują się ekranami OLED, ponieważ zużywają one znacznie mniej prądu niż LED. Szczególnym rodzajem wyświetlaczy OLED są te elastyczne - firmy są nimi zainteresowane w kontekście produkcji nowego typu tabletów czy e-gazet: lekkich, które będzie można czytać w tramwaju, a następnie zwinąć i schować do plecaka.