Sony prezentuje kamerę AVCHD

Zgodnie z zapowiedziami, firma Sony przedstawiła swoja pierwszą kamerę cyfrową wykorzystującą nowy format zapisu - AVCHD. HDR-UX1 potrafi zapisywać materiał wideo wysokiej rozdzielczości (HD) na 8-centymetrowych płytach DVD. Wraz z urządzeniem zaprezentowano również inny model - o oznaczeniu HDR-SR1 - który różni się przede wszystkim tym, że materiał wideo przechowywany jest na dysku twardym.

Dla przypomnienia, AVCHD to nowy format stworzony wspólnie przez Sony i Matsushita Electric Industrial (Panasonic), który umożliwia zapisanie na 8-centymetrowej płycie DVD materiału HD o jakości porównywalnej z Blu-Ray czy HD DVD.

Model HDR-UX1 umożliwia rejestrowanie materiału wideo w rozdzielczości HD (1080i) oraz dźwięku Dolby Digital 5.1 na ośmiocentymetrowych krążkach DVD-R/+R DL i DVD-RW/+RW (maksymalnie można zapisać na nich 27 minut nagrania w trybie HQ, 12 Mb/s). Kamera wyposażona została w matrycę CMOS ClearVid i procesor graficzny Enhanced Imaging, dzięki którym może wykonywać zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 4 megapikseli. Ponadto dzięki funkcji "Dual Record" potrafi podczas rejestrowania sekwencji wideo "przechwycić" zdjęcie o rozdzielczości 2,3 milionów pikseli. Mogą one być zapisane na kartach pamięci flash (Memory Stick Duo) lub płytach.

Sony prezentuje kamerę AVCHD

Sony HDR-UX1

Urządzenie ma także obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar oraz 3,5-calowy panoramiczny wyświetlacz LCD SwivelScreen z technologią Photo Plus LCD. Urządzenie o wymiarach 76 x 89 x 165 mm i wadze 660 g (bez baterii) można dzięki wyjściu HDMI w prosty sposób podłączyć np. do telewizora HD.

Model HDR-SR1 różni się w zasadzie od poprzedniego tylko wymiarami (78 x 84 x 165 mm), wagą (640 g) oraz nośnikiem danych, którym jest dysk twardy o pojemności 30 GB.

Sony HDR-UX1 powinna trafić do sprzedaży we wrześniu w cenie 1400 USD, natomiast model HDR-SR1 będzie można kupić miesiąc później za 1500 USD. Niecierpliwi będą mogli skorzystać z systemu przedsprzedaży, który rusza od 21 lipca.