Sony prezentuje prototypy głośników nowej generacji

Na specjalnym pokazie zorganizowanym w Tokio przez koncern Sony, zaprezentowano dwa prototypy głośników nowej generacji w kształcie długich, szklanych rur. Jeszcze nie wiadomo, czy wejdą do seryjnej produkcji.

Sony prezentuje prototypy głośników nowej generacji

Sony Hibiki

Podobnie do zaprezentowanych pod koniec maja głośników Soutina, sercem systemu jest specjalna membrana podłączona do długiej, szklanej tuby. Wywołana w skutek wibracji membrany fala dźwiękowa podróżuje przez tubę, a następnie zaczyna się rozchodzić równomiernie w zakresie 360 stopni. Oznacza to, że w każdym miejscu pomieszczenia, w którym znajduje się głośnik wrażenia dźwiękowe są dokładnie takie same.

Prototyp głośnika nazwany "Hibiki" jest podwieszany i wygląda jak designerski stylowy żyrandol. Jego projekt pozwala dyskretnie powiesić go nad stołem lub w innym miejscu bez potrzeby eksponowania go jako głośnik.

Drugi prototyp o nazwie "Kanabe" to pionowy głośnik stojący podobny do Sountiny lecz mniejszy o mniej imponującym wyglądzie. Tuż pod głośnikiem znajduje się cyfrowy odtwarzacz audio zintegrowany z całością. Może on działać jako uniwersalny system nagłośnienia, a jedyny kabel służy do zasilania. Sountina zaprezentowana w maju oparta jest na technologii Sony Vertical Drive. Szklana tuba prototypu wprowadzana jest w wibracje wzdłużne produkowane przez małe urządzenie.

W czerwcu Sountina weszła do sprzedaży na terenie Japonii w cenie miliona jenów czyli około 9,300 dolarów. Technologia prezentowanych prototypów jest już dopracowana, a audiofilom pozostaje czekanie na decyzje rynkowe Sony. Niestety firma jeszcze ich nie podjęła i niewiadomo nawet czy produkty te wejdą do sprzedaży. Mamy nadzieję, że będzie to niedługo.

Obejrzyj niepowtarzalne głośniki Sony w IDG TV.

Aktualizacja: 11 września 2008 15:10

Do materiału dodano film prezentujący głośniki Sony.