Sony przedstawia bezprzewodowe kamery DV

Sony przedstawiła dwa modele cyfrowych kamer, które można podłączyć do Internetu korzystając z technologii Bluetooth.

Dwa najnowsze modele cyfrowych kamer oferowane przez firmę Sony można połączyć z kompatybilnym urządzeniem wyposażonym w dostęp do Internetu, za pomocą bezprzewodowej technologii Bluetooth. Póki co, możliwość ta ograniczona jest do jednego modelu telefonu komórkowego opracowanego przez Sony dla japońskiego operatora sieci Au oraz modemu Bluetooth podłączanego do konwencjonalnej linii telefonicznej. Po podłączeniu do Internetu dane zgromadzone na karcie Memory Stick można wymieniać online za pomocą poczty elektronicznej albo serwisu Sony Image Station. Użytkownicy mogą także przeglądać strony WWW na 2,5 calowym wyświetlaczu LCD, w który zaopatrzone są oba nowe modele, a specjalna funkcja 'zmniejsza' strony WWW dopasowując je do rozmiarów ekranu. W kamerce można zapisać także do 30 adresów ulubionych stron internetowych.

Inżynierom z Sony udało się także zredukować rozmiary urządzeń - w modelu DCR-IP7 zamiast dotychczasowego popularnego formatu kaset MiniDV, zastosowano nowe rozwiązanie o nazwie MicroMV czyli kasety o rozmiarze o 70% mniejszym od MiniDV, co znacznie zwiększyło możliwości konstrukcyjne całego urządzenia. Z kolei zastosowanie systemu kompresji MPEG2 pozwoliło nadal (tak jak w przypadku MiniDV) nagrać na taśmę MicroMV godzinę materiału wideo o porównywalnej jakości, z tym że na znacznie mniejszym nośniku. Dzięki nowemu formatowi kasety, kamera DCR-IP7 waży jedynie 310 gramów, a jej rozmiary wynoszą 47 x 103 x 80 mm - dla porównania model DCR-PC9 pracujący z kasetami formatu MiniDV waży 490 gramów, a jego rozmiary wynoszą 58 x 103 x 94 mm.

Drugi model kamery cyfrowej zaprezentowanej przez Sony to DCR-P120 pracujący z nośnikami typu MiniDV, ale wyposażony także w technologię Bluetooth. Sony planuje wprowadzenie do japońskich sklepów modelu DCR-IP7 nazwanego Network Handycam IP w październiku bieżącego roku w cenie 170 tysięcy jenów, a kasety MicroMV mają pojawić się tego samego dnia w cenie 1,500 jenów. Na pozostałe rynki oba urządzenia mają trafić w czwartym kwartale 2001 roku.

http://www.sony.com


Zobacz również