Sony przewiduje duże straty w 2014 roku

Sony to jeden z gigantów na rynku, więc wszystkie dane, jakie prezentuje, również są gigantyczne. Dotyczy to zarówno zysków, jak i strat. Jak ocenili analitycy tej firmy, w 2014 oku czeka ją prawie pół miliarda dolarów "w plecy".

Jedną z przyczyn takiego kiepskiego wyniku jest konieczność wprowadzenia zmian w systemie biznesowym. Te są z kolei wymuszone przez konkurencję i jej sukcesy. Kenichiro Yoshida, dyrektor finansowy japońskiej firmy, powiedział, że rok 2014 będzie rokiem restrukturyzacji Sony, która obejmie przede wszystkim aspekty globalnego handlu. Przypomnę, że w lutym tego roku zdecydowano się odpuścić rynek PC oraz markę Vaio, a poprzedni rok fiskalny zamknął się stratą w wysokości ponad 1,3 miliarda dolarów. Ten rok - mimo sukcesu PS4 - będzie więc mniej stratny, ale marne to pocieszenie dla Sony.

Krążą też pogłoski, że japoński gigant przestanie w tym roku produkować telewizory OLED, a skupi się na panelach 4K. Jakby nie było, sytuacja producenta jest tragiczna i nie pomoże nawet miły gest w postaci rezygnacji z premii i dobrowolnej obniżki zarobków przez wyższych rangą pracowników firmy. Sony notuje straty od pięciu lat, jednak nie słychać jeszcze oficjalnych wieści o zbliżaniu się do stanu bankructwa. Na pewno nie będzie rezygnacji z konsol ani aparatów fotograficznych, więc może tu nastąpi gwałtowny, dający zyski rozwój?