Sony przyspiesza nagrywanie DVD

Koncern wprowadził do swojej oferty zmodernizowane wersje dwóch swoich nagrywarek DVD – wewnętrznej DRU-510A oraz zewnętrznej – DRX-510UL. Oba urządzenia zapisują płyty w formatach zarówno "plusowych" jak i "minusowych".

Modernizacja obu napędów polegała głównie na niemal dwukrotnym zwiększeniu prędkości, z jaką zapisywane mogą być płyty w formatach DVD+R, DVD+RW. Krążki takie, w poprzednich wersjach obu nagrywarek zapełniane z maksymalną prędkością 2,4x (3,2 MB/s), teraz mogą być zapisywane z aż 4-krotną szybkością (5,4 MB/s). Nie zmieniła się prędkość zapisu płyt DVD-R (wynosząca 4x) oraz DVD-RW (2x – 2,7 MB/s).

Z punktu widzenia użytkownika, dwukrotne zwiększenie prędkości zapisu pozwala na skrócenie czasu potrzebnego do zapełnienia krążka o pojemności 4,7 GB o połowę – z 30 do 15 minut.

Sony DRU-510A komunikuje się z komputerem za pośrednictwem interfejsu ATAPI, zaś zewnętrzny model DRX-510UL pozwala na wykorzystanie złącza USB 2.0 lub FireWire.

Sama nagrywarka nie zapewnia jednak szykiego nagrywania, potrzebne są również "kompatybilne" ze zwiększonymi prędkościami nagrywania nośniki. O ile płyty DVD-R i DVD+R pozwalające na zapis z 4-krotną prędkością są dość łatwo dostępne na rynku, to z "plusowymi" krążkami wielokrotnego zapisu sytuacja wygląda już dużo mniej różowo.

DRU-510A ma trafić do sprzedaży jeszcze w maju w cenie 350 USD. Model DRX-510UL ma pojawić się w sklepach w czerwcu i będzie kosztować ok. 430 USD (ceny dotyczą rynku amerykańskiego).


Zobacz również