Sony rządzi na rynku konsol

Najnowsze statystyki i podsumowania pokazują jasno, że na rynku konsol jest tylko jeden władca - firma Sony, której produkty sprzedają się najlepiej na świecie. A mimo to i tak kryzys w firmie...

Pierwszy raz od ośmiu lat konsole Sony sprzedawały się lepiej niż produkty oferowane przez Nintendo. Podsumowując cały rok fiskalny 2013, okazało się, że urządzenia Sony nabyło łącznie 18,7 miliona osób, podczas gdy Nintendo sprzedało 16,3 miliona sztuk swoich konsol. Różnica jest spora - 2,4 miliona egzemplarzy to nie byle co. Obie firmy zostawiają w tyle Microsoft z Xboxami, jednak - ironia losu - obie jadą na tym samym, dziurawym wózku. O problemach z finansami Sony wspominałem niedawno, a teraz czas podać informację, że Nintendo za 2013 roku zaliczyło 229 milionów dolarów straty.

Sony rządzi na rynku konsol

O ile Sony ma potężną bazę fanów i możliwości, by przerzucić się na bardziej rentowną produkcję, o tyle Nintendo póki co skupione jest wyłącznie na produktach dla graczy. Jeśli nic się nie zmieni, być może już niedługo stanie przed wyborem - poszukać sobie innej branży albo zbankrutować. Jakby nie było, firma założona 23 września 1889 roku zajmowała się najpierw produkcją kart do gry hanafuda, a potem zaliczała epizody związane m.in. prowadzeniem pokojów na godziny, produkcją odkurzaczy czy nawet prowadzeniem własnej korporacji taksówkarskiej.