Sony sprzedało 1,2 miliona konsol PlayStation Vita

Sony podaje, że sprzedało na razie 1,2 miliona konsol przenośnych PlayStation Vita. W grudniu 2011 roku trafiła ona na do Japonii, Hongkongu i Tajwanu. Do pierwszych dni stycznia 2012 roku sprzedała się tam w 500 tysiącach egzemplarzy. 22 lutego pojawiła się w Europie i USA, co szybko zwiększyło ilość urządzeń, które trafiły do klientów.

PlayStation Vita

PlayStation Vita należy do niszowej kategorii konsol przenośnych, do której zalicza się także Nintendo 3DS. Od jakiegoś czasu mają one nową i groźną konkurencję w postaci urządzeń mobilnych i ich gier. Redakcyjny kolega Dawid Kosiński napisał nawet w artykule IMO1: Playstation Vita, Playstation żegna?, że urządzenia takie jak PS Vita nie mają racji bytu.

Nie wszyscy jednak podzielają taką opinię i w tydzień po wydaniu konsoli przenośnej Sony w Europie i USA liczba sprzedanych egzemplarzy wzrosła z 0,5 mln na początku stycznia do 1,2 mln pod koniec lutego. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że tak szybki przyrost związany jest głównie z urządzeniami zamówionymi dużo wcześniej w przedsprzedaży.

Zobacz również:

  • PS5 Pro - data premiery, cena, specyfikacja, wygląd. Sprawdź, co już wiemy i co chcielibyśmy zobaczyć [30.03.2023]

Po wydaniu PlayStation Vita w Japonii było podobnie i już w dwa dni sprzedano ponad 320 tys. jej egzemplarzy. Później tempo dystrybucji znacznie spadło. Sony mówi jednak, że jest zadowolone z wyników, bo plany co do konsoli są długoterminowe. Jej poprzednik PlayStation Portable (PSP) sprzedaje się nieźle nawet 8 lat po premierze.

Na razie jednak słabo wygląda sprzedaż gier na PS Vitę. Rozprowadzono około 2 mln tytułów, co oznacza, że średnio na jednego posiadacza urządzenia nie przypadają nawet dwie gry. Firma podaje, że w produkcji jest 70 nowych tytułów dla konsoli przenośnej Sony, co może zmienić ten stan rzeczy. Urządzenie jest dostępne także w naszym kraju. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule PS Vita w Polsce - relacja z premiery.