Sony startuje z Blu-ray

Po miesiącach zapowiedzi koncern Sony Electronics podał oficjalny termin wprowadzenia do sprzedaży pierwszych urządzeń obsługujących format Blu-ray. Będą to: stacjonarny odtwarzacz płyt BD oraz 2 komputery wyposażone w napędy BD. Firma zapowiedziała również wprowadzenie do sklepów nośników Blu-ray.

Stacjonarny odtwarzacz oznaczony jest symbolem BDP-S1 - urządzenie trafi do sprzedaży w lipcu, w cenie ok. 1000 USD. Odtwarzacz będzie wyposażony w złącze HDMI i oferował będzie rozdzielczość obrazu 1920 x 1080 pikseli. Wśród złączy znajdzie się również standardowe kompozytowe - dzięki temu klienci będą mogli podłączyć odtwarzać do telewizora niewyposażonego w interfejs HDMI. Co ważne, urządzenie będzie obsługiwało również zwykłe płyty DVD, a także pliki MP3 oraz JPEG.

Krótko po BDP-S1 w sklepach mają pojawić się dwa komputery z serii Vaio (notebook i desktop), wyposażone w nagrywarki płyt Blu-ray. Specyfikacji urządzeń na razie nie podano - wiadomo tylko, że będą one kosztowały 2,3 tys. USD.

Wraz z odtwarzaczam i nagrywarkami na rynek trafią jednowarstwowe nośniki BD-R i BD-RE (jedno- i wielokrotnego zapisu), kosztujące, odpowiednio, 20 i 25 USD. W kolejnych miesiącach pojawią się również płyty dwuwarstwowe o pojemności 50 GB.