Sony: telewizor OLED jeszcze w tym roku

Koncern Sony zamierza do końca 2007 r. wprowadzić do swojej oferty płaski telewizor, wykorzystujący technologię OLED (Organic Light Emitting Diode). Ma to być pierwszy wprowadzony do masowej produkcji telewizor "organiczny".

Na razie nie wiadomo zbyt wiele o tym urządzeniu - przedstawiciele Sony ujawnili jedynie, iż będzie ono wyposażone w ekran o przekątnej równej 11". Nie jest na razie znana także jego cena. Warto przypomnieć, iż firma Sony przedstawiła kilka miesięcy temu (na styczniowych targach CES) prototypowy, 11-calowy OLED TV - urządzenie tamto miało zaledwie 11 mm grubości i oferowało rozdzielczość 1024 x 600 pikseli. Nie wiadomo jednak, czy telewizor, który pojawi się w ofercie Sony, będzie podobny do owego prototypu.

Sony nie jest jedyną firmą, która pracuje nad rynkowym debiutem telewizorów OLED - prototypowe odbiorniki prezentowały już m.in. firmy Samsung (która pokazała 21- i 40-calowe OLED TV), Seiko (20-calowy prototyp) oraz Toshiba Matsushita DT (telewizor z ekranem o przekątnej 20,8"). Żaden z konkurentów nie podał jednak na razie daty wprowadzenia takich urządzeń do masowej produkcji.

Przypomnijmy: technologia OLED (Organic Light Emitting Diode) bazuje na zjawisku zwanym elektroluminescencją. Polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd. Według ekspertów urządzenia wykorzystujące diody organiczne mają właściwie same zalety: są od klasycznych wyświetlaczy tańsze, cieńsze, zużywają mniej energii i są łatwiejsze do wyprodukowania. Mają również zapewniać lepszą jakość obrazu, który jest przede wszystkim bardziej kontrastowy, jaśniejszy i ma bardziej nasycone kolory niż wyświetlany przez panele LCD.