Sony tnie koszty produkcji PS3

Playstation 3 wciąż przynosi Sony olbrzymie straty. Firmie udało się jednak znacząco obniżyć koszty produkcji swojej konsoli.

Eksperci wyliczają, że firma Sony straciła do tej pory na produkcji konsoli Playstation 3 od 2,5 miliarda do 3 miliardów dolarów. Nic nie wskazuje na to, by miała ona szybko odzyskać te pieniądze, jednak udało jej się obniżyć koszty produkcji konsoli o 35%. Producenci konsol zazwyczaj tracą na produkcji sprzętu, ale odbijają to sobie na sprzedaży oprogramowania. W PS3 zastosowano takie komponenty jak procesor Cell, kosztowna pamięć XDR, drogi układ graficzny i napęd Blu-ray, co sprawiło, że wyprodukowanie pierwszych egzemplarzy tej konsoli kosztowało firmę Sony 690,23 USD za sztukę. Po redukcji kosztów produkcja jednej konsoli kosztować będzie zaledwie 448,73 USD, co jednak nadal przynosić będzie firmie straty, jako że PS3 można kupić w cenie 400 USD.

Tak znaczącą obniżkę kosztów produkcji udało się osiągnąć redukując liczbę części konsoli do 2820 (poprzednio 4048) oraz stosując układy scalone wykonane w 60 nm procesie technologicznym. Dla przykładu, za procesor Cell wykonany w tej technologii Sony zapłaci zaledwie 46,46 USD, podczas gdy ten stworzony w procesie technologicznym 90 nm kosztował firmę 64,40 USD. Podobnie ma się rzecz z układem graficznym NVidii, którego cena po zmianie procesu technologicznego spadnie z 83,17 USD do 58,01 USD.