Sony udostępnia kompatybilne z technologią TransferJet układy LSI

Firma Sony wprowadziła na rynek pierwsze układy LSI kompatybilne ze zbliżeniową technologią TransferJet, która pozwala na szybkie bezprzewodowe przesłanie danych pomiędzy znajdującymi się w bliskiej odległości urządzeniami.

TransferJet to bezprzewodowa technologia przesyłania danych i wymiany informacji między urządzeniami (takimi jak np. aparaty cyfrowe, telefony komórkowe czy kamery) przez zbliżenie ich do siebie. Jej zasięg jest co prawda niewielki, gdyż wynosi zaledwie trzy centymetry, lecz dzięki takiemu rozwiązaniu można się pozbyć kłopotliwych kabli. Na przykład aby wyświetlić zdjęcia z aparatu cyfrowego na telewizorze wystarczy, że w odpowiednim miejscu przybliżymy go do jego obudowy.

Początkowo rozwojem TransferJet zajmowała się firma Sony - prezentacja systemu miała miejsce m.in. na targach Consumer Electronics Show 2008. W ubiegłym roku prace nad technologią zostały jednak przekazane utworzonemu w tym celu stowarzyszeniu TransferJet Consortium. W jego skład wchodzą m.in. tacy potentaci rynku IT jak Samsung, Toshiba, Kodak, Canon, Nikon, Panasonic, Sharp, Olympus, Pioneer i Sony Ericsson.

Technologia TransferJet nie jest pozycjonowana jako konkurent Wi-Fi. Ma służyć raczej jako wygodny substytut przewodu USB. Pozwala ona na transfer danych z prędkością 375 Mb/s przy wykorzystaniu pasma radiowego 4,48 GHz. Jej zalety to m.in. energooszczędność, prostota obsługi i niska podatność na zakłócenia. Co ważne, dzięki bardzo niewielkiemu zasięgowi, nie musimy się również raczej martwić, że nieuprawniona osoba niepostrzeżenie zdołała skopiować nasze dane.

Firma Sony poinformowała o rozpoczęciu produkcji dwóch układów LSI kompatybilnych z opisywaną technologią - noszą one oznaczenia CXD3267AGG (11 x 11 x 1 mm, PCI/Mini PCI) i CXD3268AGW (8 x 5,5 x 0,78 mm, SDIO). Udostępniła też referencyjny zestaw narzędzi dla programistów pozwalający producentom na wdrożenie technologii TransferJet do ich produktów. Ponadto japoński producent poszerzył swoją ofertę o trzy moduły korzystające z wspomnianych chipów - pierwszy "do zastosowania w mobilnych produktach", drugi korzystający z interfejsu PCI Express Mini Card (przeznaczony jest na rynek notebooków) oraz trzeci współpracujący z USB.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z prezentacją działania technologii TransferJet.