Sony wchodzi w cyfrowe filmy

Koncern Sony Pictures Entertainment zapowiedział, że będzie udostępniał swoje najnowsze filmy kinowe spółce Christie/AIX, która zamierza stworzyć system cyfrowej dystrybucji filmów. Dostarczane przez Sony w postaci cyfrowej filmy będą odtwarzane w kinach wyposażonych w cyfrowe projektory.

Przedstawiciele Christie/AIX zapewniają, że "cyfrowe kina" będą stanowiły znacznie większą atrakcję dla widzów niż tradycyjne, w których wykorzystuje się taśmy celuloidowe - m.in. dzięki lepszej jakości wyświetlanego obrazu (nie będzie żadnego migotania, czy typowych dla starych projektorów widocznych rys na ekranie). Takie rozwiązanie jest również korzystne dla wytwórni filmowych - filmy w postaci cyfrowej można przesyłać do kina przez Internet, co pozwoli na znaczne obniżenie wydatków na dystrybucję filmów.

Sony Pictures jest czwartą firmą, która zgodziła się udostępnić swoje filmy Christie/AIX - wcześniej na taki krok zdecydowały się wytwórnie Universal Pictures, Twentieth Century Fox oraz Walt Disney Studios. Teraz Christie/AIX (jest to spółka stworzona przez firmy Christie oraz Access Integrated Technologies - AccessIT) zamierzają rozpocząć negocjacje ze studiami Paramount Pictures oraz Warner Bros.


Zobacz również