Sony wkracza na rynek netbooków

Japoński koncern zamierza w sierpniu br. udostępnić klientom pierwszy w ofercie pełnoprawny netbook. Komputer Mini W wejdzie w skład serii przenośnych pecetów Vaio i wyposażony będzie w procesor Intel Atom N280.

Sony Vaio Mini W

Sony Vaio Mini W dysponuje ekranem panoramicznym o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Wyposażony jest w CPU Atom N280 1,66 GHz, dysk twardy 160 GB i 1 GB pamięci operacyjnej. Obsługuje interfejsy komunikacyjne Wi-Fi (802.11a/b/g) i Bluetooth, dysponuje dwoma wejściami USB, czytnikiem kart pamięci i kamerą internetową. Jego wymiary wynoszą 27 x 18 x 2,7 cm.

Vaio Mini W będzie pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP. Dostępny będzie w trzech wersjach kolorystycznych obudowy - białej, różowej i brązowej. Początkowo komputer będą mogli nabyć mieszkańcy Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii i Rosji. Do Polski trafi w październiku, nie wiadomo jednak na razie, ile będzie kosztował w naszym kraju. Cena maszyny na rynku japońskim wyniesie ok. 60 tys. jenów (w przeliczeniu ok. 630 dolarów).

Warto przypomnieć, że Sony ma w ofercie jeszcze bardziej filigranowy model komputera przenośnego - Vaio P (ekran 8-calowy). Producent dystansuje jednak ten model od segmentu netbooków. Vaio P pracuje pod kontrolą Visty i oferuje szersze możliwości niż inne netbooki (napęd SSD w opcji, 2 GB RAMU, HSDPA, itp.), przez co jest od nich droższy - kosztuje 900 USD.

Netbooki pojawiły się na rynku ponad dwa lata temu. Są to maszyny, które zarówno wymiarami jak i osiągami znacznie ustępują "standardowym" laptopom. Wynika to z ich przeznaczenia - mają być wygodnym w przenoszeniu narzędziem pracy, zapewniającym dostęp do podstawowych funkcji oferowanych przez komputer (Internet, poczta, komunikacja, edycja dokumentów biurowych). Waga netbooków oscyluje w granicach 1 kg, natomiast cena mieści się w przedziale ok. 1000 - 2000 zł (w wypadku niektórych biznesowych modeli górna granica jest nawet przekraczana).

Pionierem netbooków była tajwańska firma Asustek, do której wkrótce dołączyły największe światowe marki - HP, Dell czy Acer.

Aktualizacja: 08 lipca 2009 11:47

Do artykułu dodano film z prezentacją komputera Sony Vaio Mini W.


Zobacz również