Sony: wkrótce premiera kamery z AVCHD

Koncern Sony poinformował, iż w najbliższą środę oficjalnie zaprezentuje swoją pierwszą cyfrową kamerę wideo, obsługującą nowy format zapisu wideo - AVCHD. Umożliwia on zapisywanie materiału wideo wysokiej rozdzielczości (HD) na 8-centymetrowych krążkach DVD.

Nowy format został stworzony wspólnie przez Sony i Matsushita Electric Industrial (firmę szerzej znaną dzięki marce Panasonic). AVCHD umożliwia zapisanie na krążku DVD o średnicy 8 cm (takie płyty często są nośnikiem w przenośnych kamerach cyfrowych) do 20 minut materiału HD o jakości porównywalnej z Blu-Ray czy HD DVD. Więcej informacji na temat nowego formatu można znaleźć w tekście "Nowy standard zapisu wideo wysokiej rozdzielczości".

O nowej kamerze Sony nie wiadomo na razie zbyt wiele - producent wszelkie informacje na jej temat zamierza przedstawić w dniu premiery urządzenia.

Warto wspomnieć, że autorzy specyfikacji AVCHD rozpoczęli już sprzedaż licencji na tę technologię - wśród licencjobiorców znalazły się już m.in. firmy Canon, Pioneer, Samsung oraz Sharp.