Sony wprowadza Memory Stick Pro

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na targach CES odbyła się premiera nowej wersji kart pamięci Memory Stick. Nowe nośniki, Memory Stick Pro mają maksymalną pojemność 1 GB i nie będą niestety kompatybilne z większością dostępnych w tej chwili na rynku produktów.

Format Memory Stick Pro opracowany został we współpracy z firmą SanDisk (która będzie też produkowała nowe karty). Nośniki trafia na rynek w drugim kwartale br., w trzech wersjach: o pojemności 256 MB, 512 MB i 1 GB (ceny: od 189 do 879 USD). Nowy format opracowany został z myślą o najnowszych cyfrowych urządzeniach - przenośnych odtwarzaczach plików multimedialnych oraz aparatach fotograficznych o wysokich rozdzielczościach. Karta o pojemności 1 GB będzie mogła zmagazynować np. 385 fotografii zarejestrowanych w wysokiej rozdzielczości aparatem wyposażonym w matrycę 5 megapikseli, czy 24 minuty wysokiej jakości materiału wideo w formacie MPEG2. Dane z karty odczytywane będą z prędkością od 15 do 160 Mb/s. Przedstawiciele Sony zapowiedzieli również na przyszły rok premierę karty Memory Stick Pro o pojemności 2 GB; poinformowali również, że maksymalna (teoretycznie) pojemności nośnika wynosi 32 GB.

Złą wiadomością dla posiadaczy cyfrowych urządzeń Sony jest fakt, iż nowe karty nie są kompatybilne z większością starszych aparatów fotograficznych, odtwarzaczy audio czy wyposażonych w takie złącza notebooków.

Sony zaprezentował również dwie nowe wersje kart starszego typu: Memory Stick Duo (czyli miniaturowy nośnik, stworzony z myślą o najmniejszych odtwarzaczach audio) oraz Memory Select - kartę, na której można podzielić zapisane dane na dwie grupy (np. pliki firmowe i osobiste).