Sony wycofuje tańszą wersję PlayStation 3

Z medialnych doniesień wynika, że coś dziwnego stało się z konsolami PlayStation 3 wyposażonymi w dyski twarde o pojemności 20 GB. Sony było bardzo dumne z tego, że oferuje swoim klientom wybór - PS3 z dyskiem 60 GB oraz model z dyskiem 20 GB. Kłopot polega na tym, że klienci nie mogą nigdzie kupić konsoli z mniejszym HDD. Okazuje się, że Sony wycofało ze sprzedaży tańszą wersję konsoli. Oficjalnym powodem zaprzestania produkcji jest znikome zainteresowanie tańszą wersją urządzenia.

Sony wycofuje tańszą wersję PlayStation 3

Sony PlayStation 3

Po początkowych kłopotach z podażą klienci nie mają już problemów z zakupem PlayStation 3. Odnosi się to jednak tylko do droższej wersji. Kupienie tańszej było ostatnio bardzo trudne, a teraz w oficjalnych kanałach dystrybucji będzie już niemożliwe. Sprawa była o tyle tajemnicza, że nie zanotowano nagłego zainteresowania konsolami Sony, klienci więc ich nie wykupili. Jeden z wielkich online'owych sklepów, Best Buy, zamieścił na swojej witrynie informację, że 20-gigabajtowe PS3 nie są już produkowane.

Przedstawiciele Sony początkowo zaprzeczali jednak, jakoby ich firma zrezygnowała z tańszej wersji konsoli. Twierdzili, że po prostu sprzedawcy jej nie zamawiają. "W sklepach jest to, co zamówią sprzedawcy. Jeśli więc nie zauważają oni popytu na jakąś wersję konsoli, to jej od nas nie biorą. My produkujemy obie wersje" - mówił David Karraker, szef działu PR Sony Computer Entertainment America.

Słowom przedstawiciela Sony zaprzeczali jednak niektórzy sprzedawcy. Twierdzili oni, że tańszej wersji konsoli już od kilku miesięcy nie ma w ofercie, którą otrzymują od Sony. Podobna sytuacja jak w USA była i w Kanadzie. Sieć Future Shop oferuje tylko 60-gigabajtową konsolę, a jeden ze sprzedawców stwierdził, że 20-gigabajtowej wersji nie widział od początku bieżącego roku. Dzisiaj Sony przyznało, że konsola z dyskiem 20 GB nie będzie juz produkowana.

Sony twierdzi, że zapotrzebowanie na konsolę z większym dyskiem twardym dziewięciokrotnie przewyższało popyt na tańszą wersję. W naszym kraju, PlayStation 3 od początku sprzedawana była jedynie z 60GB dyskiem twardym (w cenie 2399 złotych).

Według serwisu The Inquirer, Sony tłumaczy, że wprowadzenie tańszego modelu do sprzedaży spowodowane było przede wszystkim troską o mniej zamożnych klientów. W momencie rynkowej premiery konsoli, wprowadzenie dwóch modeli dawało wybór między trochę niższą ceną a większymi możliwościami. Okazało się jednak, że różnica w cenie jest na tyle niska, iż klient, który zdecyduje się wydać tak duża sumę pieniędzy na konsolę (a PlayStation 3 jest obecnie najdroższym tego typu urządzeniem na rynku), chętnie dołoży sto dolarów na jej lepszą wersję.