Sony: wymienimy ok. 10 milionów baterii

Ogólna liczba baterii do notebooków, które firma Sony będzie musiała wymienić z powodu wad produkcyjnych, wynosi 9 milionów 600 tysięcy. Przedstawiciele japońskiej firmy podali taką informację wkrótce po tym, jak poinformowali o zmianie prognoz dotyczących tegorocznych zysków firmy. Zyski będą niższe z powodu problemów z bateriami oraz obniżenia cen PlayStation 3 w Japonii.

Takashi Uehara, rzecznik prasowy koncernu, poinformował, że wymiana baterii o 429 milionów dolarów zwiększy firmowe koszty poniesione pomiędzy lipcem a wrześniem. W kosztach tych nie uwzględniono odszkodowań, które przed sądem mogą wywalczyć partnerzy Sony. Wśród firm, które zmuszone były wymienić zastosowane baterie znalazły się Apple, Dell, Toshiba, Hitachi, Fujitsu i Sharp. Niektóre z nich zapowiedziały, że będą domagały się odszkodowań.

Problemy z japońskimi bateriami spowodowane są błędami w procesie produkcyjnym, w trakcie którego doszło do nadmiernego zanieczyszczenia tych urządzeń. To z kolei prowadziło do przegrzewania się i, w skrajnych przypadkach, do pożarów.

Początkowo firma przewidywała, że w bieżącym roku osiągnie zyski rzędu miliarda 100 milionów dolarów. Obecne prognozy mówią o 673 milionów dolarów zysku.

Szerzej na temat problemów z przegrzewającymi się bateriami Sony pisaliśmy w tekście "Gorący problem z notebookami".