Sony: z Blu-ray do PSP i Walkmana

Pod koniec stycznia na japoński rynek trafią nowe nagrywarki Blu-ray firmy Sony - modele BDZ-A70 i A90. Urządzenia będą wyposażone w kilka ciekawych nowych funkcji, m.in. przesyłanie materiału wideo do urządzeń przenośnych - donosi serwis Akihabaranews.com.

W wersji A70 zastosowany zostanie wbudowany dysk o pojemności 320 GB (w A90 - 500 GB). Urządzenie będzie miało również wbudowaną nagrywarkę Blu-ray. Najciekawsze wydaje się jednak wyposażenie go w funkcję kopiowania materiałów wideo z dysku do pamięci urządzenia przenośnego - np. przenośnej konsoli PSP, odtwarzacza Walkman oraz określonych modeli telefonów komórkowych (oczywiście, wszystkie te urządzenia to produkty Sony lub Sony Ericsson). Po podłączeniu takiego urządzenia i naciśnięciu odpowiedniego przycisku rozpocznie się automatyczne przesyłanie klipów. Materiały te będą charakteryzowały się rozdzielczością 320x240 pikseli i zapisane będą w formacie MPEG-4 AVC/H.264. Użytkownik będzie mógł zdefiniować bitrate - do wyboru będą opcje 384 lub 768 Kbps.

Sony BDZ-A70

Sony BDZ-A70

Warto zaznaczyć, że opcja kopiowania wideo do pamięci urządzeń przenośnych dotyczy jednie programów telewizyjnych zarejestrowanych przy pomocy nagrywarki - użytkownik nie będzie mógł w ten sposób skopiować filmu z Blu-ray czy DVD.

Cenę modelu A70 ustalono na 170 tys. jenów (to ok. 1650 USD) - nie wiadomo na razie, ile kosztować będzie A90. Urządzenia pojawią się w japońskich sklepach pod koniec kwietnia. Przedstawiciele firmy nie poinformowali, czy i kiedy będą one dostępne w innych krajach.