Sony zamyka swoje fabryki

"The Times" dowiedziało się, że po jutrzejszej konferencji Consumer Electronics Show, Sony ogłosi zamknięcie kilku swoich fabryk w Japonii. Poza tym na dojść do zawieszenia produkcji w niektórych z "najważniejszych oddziałów".

Kilka dni temu z firmy Sony wyciekła informacja o planowanych zwolnieniach blisko 16 tysięcy pracowników. Teraz "The Times" dowiedziało się, że koncern chce zamknąć swoje główne fabryki w Japonii. Sony zaprzecza doniesieniom prasy o planowanych cięciach.

"Nie planujemy ogłaszać dodatkowej restrukturyzacji środków w tej chwili. Nie mamy takiego planu" - powiedział rzecznik firmy Sony Atsuo Omagari.

Gazeta nie podaje dokładnie z jakich działów firma Sony planuje zrezygnować. Można się domyśleć, że chodzi o te, które przynoszą największe straty. Analitycy rynku przewidują, że firma z pewnością nie zrezygnuje z produkcji telewizorów czy kamer cyfrowych. Również może czuć się bezpiecznie sektor odpowiedzialny za elektroniczną rozrywkę (SCES), który obecnie przynosi straty, choć według zapowiedzi Sony, wkrótce to się zmieni.

Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że Sony od dłuższego czasu szykowało się do rewolucyjnych zmian. Po pierwse z każdym rokiem rośnie nad nią przewaga technologiczna Apple. Aby to zmienić firma planuje ograniczyć inwestycje, zredukować personel i zwiększyć oszczędności. Podjęte działania mają zakończyć politykę prowadzenia długoterminowych projektów, które zazwyczaj okazywały się mało dochodowe. W ten sposób Sony chce przeprowadzić restrukturyzację firmy po której stanie się firmą lepiej dostosowaną do wymogów rynku.

Do końca marca 2009 Sony spodziewa się zmniejszenia zysku operacyjnego o połowę do 2,18 miliardów dolarów. Niezależni ekonomiści zakładają o wiele gorszy scenariusz. Według nich zysk korporacji może stopnieć do zaledwie pół miliarda dolarów, a to oznaczać będzie spadek nie o połowę a o 90%.