Sony zapowiada "tani" odtwarzacz Blu-ray

Przedstawiciele koncernu Sony zapowiedzieli, że za kilka miesięcy wprowadzą do sprzedaży nowy odtwarzacz Blu-ray - model BDP-S300. Główną zaletą urządzenia ma być rozsądna cena - będzie ono kosztować ok. 600 USD (czyli o 400 USD mniej niż dostępny w tej chwili model BDP-S1).

Co ważne, koncern zapowiada, że obniżenie ceny nie odbędzie się kosztem funkcjonalności - nowe urządzenie ma oferować obraz w rozdzielczości 1080p, wyposażone będzie w skaler (podnoszący rozdzielczość materiałów o niskiej rozdzielczości do 1080p), złącze HDMI oraz system "Bravia Theater Sync". Model BDP-S300 ma odtwarzać płyty CD oraz dźwięk w standardzie Dolby Digital Plus. Wśród obsługiwanych standardów znajdzie się m.in. AVCHD - format wykorzystywany w cyfrowych kamerach wideo do nagrywania na płytach DVD materiałów HD.

Zdaniem analityków, wprowadzenie przez Sony na rynek odtwarzacza Blu-ray w rozsądnej cenie może oznaczać rozpoczęcie cenowej wojny z konkurencyjnym formatem HD DVD. Warto wspomnieć, iż koncern Toshiba ma w swojej ofercie odtwarzacz HD DVD tańszy od nowego urządzenia Sony - jest to kosztujący ok. 500 USD model HD-A2, który nie oferuje jednak rozdzielczości 1080p (w taką funkcję wyposażony jest droższy o 500 USD model HD-XA2). Przedstawiciele Toshiby zapowiadają jednak, iż w najbliższych miesiącach zaprezentują odtwarzacz HD DVD obsługujący rozdzielczość 1080p i nie kosztujący więcej niż 600 USD.