Sony zapowiada telewizory OLED

Być może już w przyszłym roku w sklepach pojawią się pierwsze "organiczne" telewizory typu OLED - intensywne prace na wprowadzeniem takich urządzeń na rynek prowadzi koncern Sony. Na targach CES 2007 firma zaprezentowała m.in. 27-calowy wyświetlacz wykonany w technologii Organic Light-Emitting Diode.

Wyświetlacze typu OLED już teraz są dość popularne - aczkolwiek stosuje się je głównie w urządzeniach przenośnych, w którym potrzebne są małe, energooszczędne wyświetlacze. Technologia ta uważana jest za następcę LCD - bazuje ona na na zjawisku zwanym elektroluminescencją. Polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd. "Organiczne" wyświetlacze mają wiele przewag na ciekłokrystalicznymi - są od nich tańsze, cieńsze, nie wymagają podświetlenia (są więc energooszczędne) a na dodatek generują obraz o lepszej jakości.

Niestety, jak do tej pory nikomu nie udało się wprowadzić na rynek telewizora OLED - problemem pozostaje dopracowanie procesu produkcyjnego dużych paneli OLED. Przedstawiciele Sony zapowiedzieli jednak na targach CES, że zamierzają wkrótce uporać się ze wszystkimi kłopotami i być może już w 2008 r. na rynek trafią pierwsze "organiczne" telewizory. Głównym wyzwaniem pozostaje dopracowanie procesu wytwarzania dużych wyświetlaczy - chodzi przede wszystkim o obniżenie kosztów produkcji.

Przedstawiciele Sony nie zapowiedzieli na razie żadnych konkretnych produktów, nie odpowiedzieli również na pytanie, ile mógłby kosztować telewizor OLED. Poinformowano jedynie, że gdy już rozpocznie się masowa produkcja takich urządzeń, to w pierwszej kolejności trafią one na rynek japoński.


Zobacz również