Sony zaprezentowało nośnik o pojemności 185 TB

Sony zaprezentowało swój najnowszy pomysł - taśmę mogącą pomieścić gigantyczną ilość danych. Czy będzie to przyszłość archiwizowania danych?

Dzięki uzyskaniu potężnej gęstości zapisu, na cal kwadratowy wspomnianej taśmy przypada aż 148 GB danych, co daje kasecie łączną pojemność 185 TB! Na rozpoczętej dziś w Dreźnie konferencji IEEE International Magnetics Conference (potrwa do 8 V) Sony zdradziło sposób, w jaki udało się uzyskać taki wynik. Podczas produkcji w warunkach próżniowych wytwarza się warstwę kryształków magnesu poprzez bombardowanie polimerowej taśmy jonami argonu. Dzięki temu nowatorskiemu procesowi kryształki - mające przeciętnie 7,7 nanometra średnicy - upakowane są o wiele ciaśniej niż w dotychczas stosowanych technologiach.

Sony zaprezentowało nośnik o pojemności 185 TB

185 TB to wielka ilość, a dla jej zobrazowania wystarczy powiedzieć, że jedna kaseta/szpula z taśmą tego typu będzie w stanie zgromadzić ilość danych, jakie zapisałyby 3 700 płyt Blu-ray. Oczywiście wynalazek Sony nie jest pomyślany jako produkt, który trafiłby do indywidualnych konsumentów na świecie. Jego przeznaczenie to zapisywanie danych firm, kopia wielkich ilości informacji, a także ich przechowywanie. Z pewnością również i cena tego typu nośnika będzie poza zasięgiem kieszeni przeciętego użytkownika komputera. Ale może będzie powtórka z historii i sytuacja, jak z płytami CD i DVD kiedyś - początkowo dość drogie, obecnie kosztujące grosze. Co ciekawe, produkcja współczesnych taśm do zapisu danych (osiągających gęstości ok. 30 GB na cal kwadratowy) podskoczyła dwukrotnie pomiędzy 2012 a 2013 rokiem.