Sony zmuszone do obniżenia produkcji PS5. Konsol może nie starczyć dla wszystkich [Aktualizacja]

Sony ma kolejne problemy z produkcją PS5, tym razem spowodowane wadliwością autorskiego procesora.


PS5

Sony nie ma ostatnio łatwego życia. Najpierw ofensywa Microsoftu, która sprawiła m.in., że japoński producent ma trudności z wycenieniem swojego sprzętu, a teraz pojawiły się problemy z produkcją PlayStation 5.

Produkcja PlayStation 5 z kłopotami

Zaledwie kilka tygodni temu pojawiły się informacje, które sugerowały, że Sony zwiększa produkcję swojej konsoli nowej generacji, aby sprostać większemu popytowi. Celem producenta było przygotowanie nawet 15 milionów urządzeń do końca marca 2021 roku. Niestety, prawdopodobnie nie udał się osiągnąć planowanego rezultatu.

Jak donoszą dziennikarze serwisu Bloomberg, japoński gigant obniżył swoje szacunki produkcji o ponad 4 miliony sztuk. Skąd ta decyzja? Jak się okazuje, jest ona niezależna od Sony. Źródła, do których dotarł Bloomberg, twierdzą, że wszystkiemu winna jest produkcja komponentów - szczególnie autorskiego SoC-a. Według raportu układ ten ma zaledwie 50 procent wydajności produkcji. Innymi słowy, wiele z tych chipów okazuje się uszkodzonych, w wyniku czego powstaje mniej jednostek PS5. Na pocieszenie pozostaje wiadomość, że z niemal każdym tygodniem wydajność produkcji wzrasta.

Niemniej, Sony nie będzie w stanie wyprodukować planowanej wcześniej liczby konsol PS5. Obecnie producent będzie zadowolony jeśli uda mu się przygotować 11 milionów urządzeń do 31 marca 2021 roku.

PS5 nie starczy dla każdego?

Czy oznacza to, że w pierwszych miesiącach "życia" PS5, konsol może nie starczyć dla wszystkich? Oczywiście wszystko zależy od popytu, ale warto przypomnieć, że na start PlayStation 4 Sony przygotowało "zaledwie" 7,5 miliona konsol.

Kolejne informacje na temat PS5 otrzymamy już jutro podczas zaplanowanego na godzinę 22:00 wydarzenia.

Aktualizacja - 16.09.2020

Ostatnie doniesienia wyraźnie zirytowały włodarzy Sony. Przedstawiciele japońskiego producenta postanowili skontaktować się z serwisem Game Industry, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat produkcji PS5.

W oficjalnym oświadczeniu Sony stwierdziło, że:

Chociaż nie ujawniamy szczegółów związanych z produkcją, to informacje dostarczone przez Bloomberga są fałszywe. Nie zmniejszyliśmy liczby produkowanych modeli PlayStation 5 od początku masowej produkcji.

Nie da się ukryć, że to dobra wiadomość i z całą pewnością uspokoi przynajmniej część sympatyków Sony, którzy już nie mogą doczekać się oficjalnego debiutu PS5.

Zobacz również: Oculus Quest 2 - poznaliśmy szczegóły na temat nowych gogli VR