Sony znów pozwane o Blu-ray

Certicom - kanadyjska firma specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu kryptografii - złożyła pozew przeciwko koncernowi Sony. Przedmiotem sporu są dwa opatentowane przez Certicom rozwiązania, które japońska firma miała nielegalnie wykorzystać w swoich produktach obsługujących standard Blu-ray.

Sprawa dotyczy technologii kryptograficznych zaimplementowanych do systemu AACS (Advanced Access Content System), który wykorzystywany jest do zabezpieczania przed nieautoryzowanym kopiowaniem materiałów zapisanych na płycie Blu-ray. Certicom domaga się od Sony zapłacenia odszkodowania (jego wysokości nie podano) oraz wykupienia odpowiednich licencji - w przeciwnym razie koncern Sony ma natychmiast wstrzymać sprzedaż produktów wykorzystujących sporne technologie. Chodzi tu m.in. o płyty BD z grami i filmami, odtwarzacze Blu-ray oraz konsolę PlayStation 3.

Co więcej, kanadyjska firma twierdzi, że jej rozwiązania bezprawnie wykorzystano także podczas tworzenia systemu Digital Transmission Content Protection (DTCP) - korzystają z niego urządzenia obsługujące standard Sony i.LINK (m.in. komputery z serii Vaio, telewizory HDTV oraz niektóre odtwarzacze DVD). Również w tym przypadku Certicom zamierza domagać się wykupienia licencji i zrekompensowania strat.

Warto wspomnieć, że niespełna tydzień temu podobny pozew przeciwko Sony złożyła kalifornijska firma Target Technology - japońskiemu koncernowi zarzucono w nim, iż nielegalnie korzysta z opatentowanych rozwiązań TT. Spór dotyczy patentów związanych z płytami Blu-ray przeznaczonymi dla konsoli PlayStation 3. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście "Sony: pozew o Blu-ray".


Zobacz również