Sophos: lepiej kup sobie Maka

Sophos, firma zajmująca się szeroko pojętym bezpieczeństwem systemów informatycznych, opublikowała wyniki badania "Sophos Security Threat Management Report Update", dotyczącego zagrożenia ze strony oprogramowania typu malware w ostatnim półroczu. Po analizie jego wyników, firma zarekomendowała użytkownikom szybką przesiadkę z "pecetów" na komputery Macintosh...

Z raportu wynika m.in., że w ostatnich 6 miesiącach spadła liczba nowo wykrywanych wirusów i robaków internetowych, wzrosła natomiast znacznie liczba "szkodników" służących cyberprzestępcom do wykradania poufnych danych bądź finansowych malwersacji. Obecnie liczba trojanów przewyższa liczbę wirusów czterokrotnie, podczas gdy w pierwszej połowie 2005 stosunek ten wynosił 2:1.

W okresie styczeń-czerwiec 2006 najbardziej rozpowszechnione były robaki Sober-Z, który w szczytowej fazie rozprzestrzenienia się był znajdowany w 1 na 13 wiadomości email. Równie groźne i rozpowszechnione były Netsky-P i Zafi-B. Żaden z nich jednak nie atakował innych platform poza Windows. Najbardziej zagrożeni pozostają więc nadal użytkownicy systemów operacyjnych Microsoftu, dlatego też... Sophos radzi im wymianę komputerów: z maszyn PC na produkowane przez Apple'a Macintoshe (pierwsza aplikacja malware zagrażająca systemom Mac OS X pojawiła się w lutym tego roku, aczkolwiek nie niosła ze sobą dużego niebezpieczeństwa).

Zobacz także:

- Pierwszy wirus na Mac OS X

- Bezpieczeństwo Mac OS X: żarty się skończyły

Z pełną wersją raportu można zapoznać się dzięki dołączonemu do tekstu plikowi PDF (w j. angielskim).