Sound Blaster Audigy 2

Oto karta dźwiękowa, która wyznaczą standardy rynku.

Oto karta dźwiękowa, która wyznaczą standardy rynku.

Karty Sound Blaster to standard rynkowy, którego do tej pory nikt nie zdołał pokonać. Creative nie osiągnął jednak łatwo sukcesu, pracował na niego latami. W zeszłym roku na rynku pojawił się nowy model flagowej karty graficznej tego producenta - dobrze znany Sound Blaster Audigy. Karta występowała w kilku wersjach. Doczekała się nawet niezwykłej odmiany zewnętrznej z portem USB. W kategorii jakości brzmienia miała niewielu rywali. Jeśli oceniać jej cechy użytkowe i kluczowe funkcje dla graczy, to deklasowała wszystkie karty konkurencji. Teraz Creative Labs wprowadził do oferty nowy "okręt flagowy" o nazwie Audigy 2. Charakteryzuje go wiele cech unikatowych. Po pierwsze, to jedyna karta dźwiękowa na rynku, której przyznano certyfikat THX. Świadczy to o wysokiej jakości jej wykonania, co też potwierdziły znakomite wyniki pomiarów przeprowadzonych przez nas za pomocą specjalnej aplikacji Right Mark Audio Analyzer 4.2. Drugą jej niepowtarzalną cechą jest to, że dekoduje ścieżki dźwiękowe nagrane w standardzie DD 6.1 EX.

Dodawany dopiero w lepszych wersjach karty z panelem.

Dodawany dopiero w lepszych wersjach karty z panelem.

Oznacza to, iż oprócz dotychczasowych 6 kanałów, pojawił się jeszcze jeden - tylny centralny. Niestety nie mogliśmy sprawdzić, jak karta działa w takiej konfiguracji, ponieważ przygotowane (również przez Creative) specjalne kolumny Inspire 6.1 6700 w czasie powstawania tekstu nie były jeszcze dostępne na rynku. Podczas firmowej prezentacji dało się jednak słyszeć, jak brzmią ścieżki uzupełnione tylnym kanałem centralnym, i rzeczywiście dodatkowy wydatek na zestaw z jeszcze jedną kolumną zdecydowanie się opłaca. Po raz pierwszy karta Creative'a może nie tylko odtwarzać, ale i nagrywać audio w trybie 24-bitowym/96 kHz (również w wielokanałowym). Do kompletu jest dołączany programowy odtwarzacz płyt DVD-Audio, dlatego nawet wymagający użytkownicy, którzy zaopatrzą się w odpowiednio dobre kolumny, będą usatysfakcjonowani posiadaniem karty dźwiękowej w komputerze. Warto też wspomnieć o znanym, doskonale działającym trybie generowania realistycznych środowisk akustycznych EAX HD, który w grach pozwala uzyskać zadziwiające efekty.

Informacje

Typ karta dźwiękowa

Cena 650 zł

Dystrybutor Creative Labs,http://www.creative.pl

Funkcje dekodowanie DPL I, DD 6.1 EX, CMSS2 (symulacja dźwięku przestrzennego dla nagrań stereo), EAX HD, regulacja częstotliwości odcięcia dla subwoofera, redukcja szumów przy dokonywaniu nagrań, SVM (wyrównywanie poziomu głośności dla nagrań odtwarzanych z różnych źródeł)

Złącza analogowe do podłączenia komputerowego typu 6.1, cyfrowe optyczne, liniowe, FireWire, port joysticka, mikrofonowe