Sound Blaster Tactic 3D Rage - recenzja słuchawek

Do redakcji PC Worlda trafił bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Creative’a dla graczy. Należący do serii Sound Blaster model Tactic3D Rage oferuje dobre wrażenia dźwiękowe, ciekawe wzornictwo oraz przemyślane rozwiązania konstrukcyjne.

Creative Sound Blaster Tactic 3D Rage - wybrane parametry

Głośniki / złącza: stereo / USB (transmiter radiowy)

Regulatory: głośność, wyłączanie mikrofonu

Procesor dźwięku USB / symulacja dźwięku przestrzennego: tak / tak

Transmisja sygnałów / długość kabla (m): bezprzewodowa / 1,8; kabel ładowarki

Zakres częstotliwości (Hz): 20 - 20000

Zestaw komunikuje się z komputerem za pośrednictwem niewielkiego transmitera, przypominającego klucz USB. Po wetknięciu go do portu USB następuje instalacja sterownika urządzenia i już po chwili słuchawki są gotowe do pracy. Producent zaleca jednak, aby przed pierwszym użyciem naładować akumulator zestawu przez czas nie krótszy niż 8 godzin. Służy do tego dołączony przewód z wtykami microUSB / USB.

Zwolennicy samotnych rozgrywek komputerowych mogą bez problemów odłączyć mikrofon - jego pałąk jest wetknięty do gniazda minijack nausznika. Niestety, obecność minijacka nie znaczy, że można korzystać z zestawu przewodowo, podłączając go kablem do wyjścia słuchawkowego w komputerze czy odtwarzaczu muzycznym. Do działania słuchawek niezbędny jest transmiter USB, ponadto wejście jack w nauszniku zestawu ma wyprofilowany kształt (spłaszczony z jednej strony, zapobiegający przekręcaniu pałąka z mikrofonem). Gmeranie przy gnieździe po prostu grozi jego wyrobieniem i uszkodzeniem.

Zobacz również:

Nauszniki połączone są szerokim, elastycznym pałąkiem, w szczytowej części wymoszczonym miękką gąbką, zwiększającą wygodę używania słuchawek. To dość ważny szczegół, który można docenić zwłaszcza podczas długiego korzystania z tego nie najlżejszego zestawu (320 g). Dają się również obracać do tyłu w zakresie nieco ponad 90 stopni od płaszczyzny wyznaczonej końcami pałąka. Można się domyślać, że rozwiązanie to miało ułatwić nakładanie i zdejmowanie zestawu.

Każdy z nauszników wyposażono w efektowny ozdobnik - plastikowe elementy wykończenia kryją diody świecące pulsującym kolorowym światłem, gdy słuchawki są włączone. Graczowi mającemu słuchawki na głowie oczywiście nic z takiego "bajeru" nie przyjdzie, jednak może w ten sposób sygnalizować otoczeniu, że w słuchawkach właśnie coś się dzieje.

Sound Blaster Tactic 3D Rage - recenzja słuchawek

Słuchawki Creative Sound Blaster Tactic 3D Rage

A propos otoczenia - zestaw należy docenić za dobre właściwości tłumiące zewnętrzne odgłosy potencjalnie przeszkadzające w rozgrywce lub słuchaniu muzyki. Rzecz jasna, są modele, w których wyciszanie dźwięków otoczenia jest jeszcze skuteczniejsze, jednak kosztem wygody użytkowania (nauszniki mocniej przylegają do głowy, powodując większy ucisk). W urządzeniu Creative’a udało się tego uniknąć.

Pałąk mikrofonu, wszystkie przyciski kontrolne zestawu - włącznik, pokrętło kontroli głośności, wyłącznik mikrofonu - oraz wejścia znajdują się na lewym nauszniku. Początkowo można odnieść wrażenie, że umiejscowienie przycisku Power i kółka głośności nie zostało dobrane najlepiej: oba znajdują się na tylnej ściance nausznika, a nie np. na wierzchu lub na spodzie, gdzie dostęp - odpowiednio: palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni - byłby teoretycznie najłatwiejszy. Okazuje się jednak, że taka konstrukcja ma swoje uzasadnienie: użytkownik unika w ten sposób przypadkowej zmiany ustawień słuchawek czy nawet wyłączenia ich, gdy chce je jedynie poprawić lub na chwilę zdjąć.

Oprócz podstawowego sterownika można ściągnąć ze strony producenta paczkę zawierającą dodatkowo aplikację Centrum sterowania. Umożliwia ona bardziej precyzyjną konfigurację zestawu, obejmującą m.in.: tworzenie profili użytkownika, modyfikację ustawień dźwięku (korektor graficzny z wbudowanymi ustawieniami, efekty poprawiające czytelność komunikatów i dialogów) a nawet kolorystykę i dynamikę efektów generowanych przez wmontowane w nauszniki diody. Co ważne, panel informuje również o stanie naładowania akumulatora.

Sound Blaster Tactic 3D Rage - recenzja słuchawek

Creative Sound Blaster Tactic 3D Rage - panel kontrolny

Podczas testów zestawu nie natrafiliśmy na większe niedogodności, ale nie obyło się bez kilku zgrzytów. Po pierwsze, po umieszczaniu transmitera w porcie USB za każdym razem otrzymywaliśmy komunikat o instalowaniu sterownika urządzenia (test przeprowadzony w 32-bitowym Windows 7). Po drugie, korzystaniu z pokrętła zmiany głośności na nauszniku towarzyszą pikające sygnały, co na dłuższą metę jest denerwujące. Uwagi można mieć też do instrukcji użytkownika - brak polskiej wersji językowej oraz nieprecyzyjne informacje (link do strony z dodatkowym pakietem oprogramowania nie działa, plików trzeba szukać samodzielnie przez stronę główną Creative’a).

Najważniejsze jednak, że jeżeli chodzi o jakość dźwięku, nie mamy do Sound Blaster Rage’a zastrzeżeń. Dźwięk przestrzenny w grach realizowany jest bez zarzutów, muzyka odtwarzana z plików audio ma odpowiednią moc i głębię, a ścieżka dźwiękowa filmów jest wyraźna. Czyni to z zestawu urządzenie nie tylko dla graczy, ale dla wszystkich użytkowników PC.