Sound Blaster X-Fi Titanium - teraz dla mas!

Firma Creative Labs wzbogaciła ofertę urządzeń muzycznych o kolejny model Sound Blastera X-Fi - Titanium na PCI Express x1. Nowa karta skierowana jest do mniej wymagających użytkowników komputerów i jest jedną z najtańszych z dostępnych obecnie kart z procesorem X-Fi na rynku. Nowy model stanowi następcę kart z serii Sound Blaster X-Fi Xtreme Music.

W sprzedaży znajdują się już modele kart muzycznych Creative z procesorem X-Fi wykorzystujące do komunikacji złącze PCI Express x1, jednak do tej pory były to drogie urządzenia. Mowa oczywiście o modelach X-Fi Titanium Fatal1ty Professional oraz Champion. Wraz z nową kartą, seria Titanium ma szanse trafić pod strzechę typowego Kowalskiego.

Nowy Sound Blaster X-Fi Titanium posiada wszystkie możliwości, które mają wcześniejsze modele kart firmy Creative bazujące na rewolucyjnym procesorze dźwiękowym X-Fi, z małym wyjątkiem w postaci modelu Xtreme Audio.

Sound Blaster X-Fi Titanium - teraz dla mas!

Nowy Sound Blaster X-Fi Titanium

Najnowsze "dziecko" Creative'a obsługuje standardy OpenAL (Open Audio Library) oraz EAX Advanced HD 5.0. Nie zabrakło także wsparcia dla technologii CMSS3D opracowanej przez Creative Labs, a umożliwiającej przetwarzanie dźwięku pochodzącego ze źródeł wielokanałowych i stereo na przestrzenny w zwykłych słuchawkach czy X-Fi Crystalizer, która poprawia znacząco jakość dźwięku.

Podobnie jak inne modele z serii X-Fi, nowe urządzenie zgodne jest z programem Creative ALchemy, który umożliwia stosowanie zaawansowanych funkcji kart dźwiękowych w systemie Windows Vista. Możliwe to jest dzięki pominięciu stosu dźwiękowego w nowym systemie Microsoftu i zapewnieniu uruchamianej aplikacji komunikacji bezpośrednio ze sterownikiem karty muzycznej. Stosując ALchemy można m.in. doświadczać wszystkich efektów EAX (Environmental Audio Extensions) w środowisku Windows Vista, a najczęstszy typ oprogramowania stanowią tutaj gry komputerowe.

Cechy sprzętowe

Najnowszy Sound Blaster X-Fi Titanium umożliwia 24-bitową konwersję anologowo-cyfrową oraz cyfrowo-analogową przy próbkowaniu do 96 kHz (do 192 kHz przy stereo) czy sposobność obsługi ASIO 2.0 dla następujących strumieni: 16 bit przy 44,1 kHz, 16 bit przy 48 kHz, 24 bit przy 44,1 kHz, 24 bit przy 48 kHz i 24 bit przy 96 kHz. Możliwa jest rejestracja 16-, jak i 24-bitowych materiałów przy próbkowaniu 8, 11, 16, 22, 24, 32, 44,1, 48 oraz 96 kHz. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych kart X-Fi, nowy Titanium wspiera 24-bitowy format SoundFort. Nie zabrakło także sposobności kodowania dźwięku w standardzie Dolby Digital.

Karta muzyczna posiada cztery wyjścia analogowe i jedno wejście oraz po jednym wejściu i wyjściu cyfrowym - wszystkie umieszczone na tylnim śledziu. Stosunek sygnału do szumu wynosi 109 dB.

Nowy Sound Blaster X-Fi Titanium trafił już do sprzedaży. Koszt jednego egzemplarza to wydatek rzędu około 270 zł (po kursie euro).

Warto przeczytać: artykuł X-Fi - Sound Blaster potężny jak nigdy.