SoundHound - rozpoznawanie muzyki online

Czy zdarzyło ci się, że słyszałeś gdzieś ciekawą piosenkę, ale nie znałeś jej tytułu i nie mogłeś potem do niej wrócić? Z aplikacją SoundHound nigdy więcej coś takiego cię nie spotka.

SoundHound to bardzo ciekawy program służący do rozpoznawania muzyki online. Jest on dostępny dla posiadaczy urządzeń mobilnych z systemami Android, iOS, Windows Phone i Symbian. SoundHound w stosunku do innych, podobnych aplikacji (na przykład Shazam) oferuje lepszą skuteczność, a przede wszystkim większą funkcjonalność. Program ten jest darmowy i bardzo prosty w obsłudze, mimo że jego interfejs jest w języku angielskim. Co ciekawe, pozwala on na rozpoznanie nie tylko granych w jego pobliżu piosenek, ale także tych, które mu zanucimy lub zaśpiewamy.

Interfejs programu SoundHound

Interfejs programu SoundHound

Po uruchomieniu SoundHound widzimy żółty przycisk z napisem Tap Here. Jego stuknięciu rozpocznie się nagrywanie dźwięku. Po zakończeniu rejestrowania piosenki próbka dźwięku jest wysyłana na serwery SoundHound, gdzie jest analizowana.

SoundHound nagrywa dźwięk

SoundHound nagrywa dźwięk

Cały proces trwa bardzo szybko i już po chwili następuje rozpoznawanie muzyki online, a tym samym zostają wyświetlone szczegółowe dane o utworze. Skuteczność działania aplikacji stoi na wysokim poziomie. W przeprowadzonym przeze mnie teście program rozpoznał poprawnie 14 z 15, mniej lub bardziej znanych, odtworzonych z laptopa, zagranicznych piosenek. Wyraźnie gorzej SoundHound radzi sobie z polskimi utworami. Natomiast w przypadku własnej aranżacji zasłyszanej gdzieś piosenki aplikacji rzadko udaje się rozpoznać utwór o który chodzi. Być może wynika to po prostu ... z kiepskich zdolności wokalnych autora tekstu.

SoundHound po rozpoznaniu piosenki

SoundHound po rozpoznaniu piosenki

W przypadku, gdy rozpoznawanie muzyki online zakończy się sukcesem, zostają wyświetlone informacje o tytule, wykonawcy i nazwie albumu z którego pochodzi dana piosenka. Bez problemu, za pomocą jednego kliknięcia, można także wyszukać jej tekst, czy też powiązane z nią materiały wideo w serwisie YouTube. Wynikiem identyfikacji można podzielić się też ze znajomymi poprzez serwisy społecznościowe. SoundHound zapamiętuje historię wyszukiwań, więc bez problemu można dotrzeć do starszych wyników. Program wyświetla także podobne zespoły muzyczny, co pozwoli użytkownikowi rozszerzyć muzyczne horyzonty.

SoundHound zespoły grające podobnie do wykonawcy zidentyfikowanego utworu

SoundHound zespoły grające podobnie do wykonawcy zidentyfikowanego utworu

SoundHound może posłużyć także jako muzyczna wyszukiwarka - wystarczy wypowiedzieć do mikrofonu smartfona nazwę zespołu lub tytuł piosenki, a program wyszuka go w swojej bazie danych. Ciekawa jest również funkcja What's Hot. Po jej wybraniu aplikacja wyświetla listy najczęściej wyszukiwanych i najczęściej rozpoznawanych przez nią artystów.

SoundHound jest świetną aplikacją, która powinna być w obowiązkowo zainstalowana na smartfonie każdego melomana. Dzięki niej szybko, wygodnie i skutecznie zidentyfikuje on prawie każdą piosenkę. Wprawdzie SoundHound może mieć problemy z rozpoznawaniem polskiej muzyki online, co jest jego jedyną poważniejszą wadą, ale i tak jest godnym polecenia programem.

Aplikację dla odpowiednich systemów można pobrać z Google Play, App Store, Marketplace i Ovi Store.