SpaceShipOne wygrywa nagrodę Ansari X Prize

Statek kosmiczny o nazwie SpaceShipOne, współfinansowany przez Paula Allena (jednego z założycieli Microsoftu), dwukrotnie w ciągu tygodnia wzbił się w powietrze na wysokość ponad 100 km - i tym samym wygrał nagrodę Ansari X Prize o wartości 10 milionów USD.

Po raz pierwszy SpaceShipOne wzniósł się w przestworza w połowie czerwca. Wystartował z pustyni Mojave w Stanach Zjednoczonych, przyczepiony do specjalnego samolotu odrzutowego o nazwie White Knight. Biały Rycerz wyniósł SpaceShipOne na wysokość 15 km, skąd poszybował on samodzielnie na wysokość 62 km. Za sterami komicznego pojazdu zasiadł wtedy wiceprezes firmy, która go skonstruowała (Scaled Composites), 62-letni Mike Melwill. W ostatnich dniach odbyły się kolejne dwie próby, podczas których SpaceShipOne wzniósł się na wysokość ponad 100 km (tzn. opuścił atmosferę ziemską) - za sterami maszyny zasiadł tym razem Brian Binnie.

Firma American Mojave Aerospace Ventures LLC, która prowadzi projekt pierwszego, prywatnego lotu kosmicznego, wydała na ten cel ponad 20 milionów USD i pokonała 25 konkurentów w walce o nagrodę Ansari X Prize. Przedsięwzięcie American Mojave Aerospace Ventures LLC, współfinansuje również Paul Allen, wspołzałożyciel koncernu Microsoft.

Wiadomo już, iż pierwsze licencje na prywatne loty kosmiczne wykupi od American Mojave Aerospace Ventures LLC ekscentryczny miliarder, właściciel Virgin Group - Richard Branson. W ciągu najbliższych 15 lat zamierza on przeznaczyć ponad 20 miliardów USD na budowę pojazdów wzorowanych na SpaceShipOne i oferować 2-godzinne loty w kosmos. Co ciekawe pierwszy statek kosmiczny zbudowany przez Scaled Composites dla Bransona ma nosić nazwę VSS Enterprise. Burt Rutan, szef Scaled Composites, potwierdził już informację o zamówieniu 5 egzemplarzy statków kosmicznych przez Virgin Group. Za kosmiczną przejażdżkę liniami Virgin Galactic, będzie trzeba zapłacić średnio... 200 tysięcy USD.