SpaceX ma już pierwszego kosmicznego turystę. Dookoła Księżyca poleci Yusaku Maezawa

Elon Musk ujawnił personalia pierwszego pasażera rakiety BFR, która poleci dookoła Księżyca. To japoński miliarder, Yusaku Maezawa. SpaceX zapowiada, że podróż odbędzie się w 2023 roku i potrwa mniej więcej tydzień. Przy okazji zaprezentowano nieco więcej szczegółów dotyczących konstrukcji samej rakiety.

Rakieta BFR i statek BFS. Fot. SpaceX

Jak zapewniał na konferencji Elon Musk rakieta i statek pasażerski BFR, na pokładzie którego Yusaku Maezawa ma okrążyć Księżyc już powstają. Co ciekawe, japoński miliarder wykupił wszystkie dostępne miejsca i zamierza zabrać ze sobą w podróż kilku przedstawicieli świata sztuki - fotografów, muzyków, malarzy, projektantów mody, architektów i reżyserów. To wszystko ma na celu realizację autorskiego projektu artystycznego o nazwie Dear Moon.

W odniesieniu do pierwszych wizualizacji projektu nastąpiło nieco zmian. BFR, na który składa się rakieta i statek kosmiczny BFS ma mierzyć łącznie 118 metrów długości. SpaceX chce nią wynieść na niską orbitę okołoziemską (LFO) około 100 ton ładunku. Statek będzie napędzany siedmioma silnikami Raptor. Koszt stworzenia całego systemu Elon Musk wycenił na okolice 5 mld dolarów. Tajemnicą pozostaje kwota, jaką za udział w projekcie zapłacił Yusaku Maezawa.

Pierwsze loty testowe BFR mają się odbyć w 2020 roku. Podróż dookoła Księżyca przewidziano na 2023 rok. Tymczasem już w przyszłym roku SpaceX zrealizuje swoją pierwszą misję załogową z użyciem kapsuły Dragon. Na zlecenie NASA na pokładzie znajdą się astronauci zmierzający na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Warto wspomnieć, że dokładnie 10 lat temu odbył się pierwszy lot rakiety SpaceX, która po trzech nieudanych próbach dotarła na orbitę Ziemi.