SpaceX – pierwsza taka próba Starship. Zobacz nagranie z historycznego startu

Po wielu trudach, należąca do SpaceX rakieta kosmiczna Starship podjęła próbę lotu. Starship SN 15 okazał się wyjątkowy, co można zobaczyć na filmiku.

Nie ma tygodnia, aby o SpaceX nie było głośno i ciągle pojawiają się nowe ku temu powody. Wystarczy choćby wspomnieć ekscentrycznego właściciela firmy – Elona Muska, oraz jego kontrowersyjne wypowiedzi (np. o tym, że załoga pierwszej misji na Marsa jego zdaniem nie przeżyje).

NASA, SpaceX, Starship, rakieta kosmiczna, Starship SN 15, SN15, próba, test, prototyp, agencja kosmiczna, misja kosmiczna, artemis, stacja kosmiczna, mars, księżyc, elon musk, misja, lądowanie, boca chica, texas, zgoda, problemy, powodzenie, sukces, agencja,

Trzeba także przyznać, że pod względem działalności, firma doskonale poczyna sobie już od dłuższego czasu i jest silnym graczem na arenie międzynarodowej, co udowadnia kolejnymi, wygrywanymi przetargami NASA. Ostatnia, wyjątkowa próba rakiety kosmicznej, jest związana właśnie z jednym z takich kontraktów.

Każdy kolejny test rakiety kosmicznej Starship jest nie lata wydarzeniem. Szczególnie, iż model ten został wybrany przez amerykańską agencję kosmiczną do udziału w planowanej misji Artemis, w ramach której, załoga astronautów ponownie poleci na Księżyc (więcej na ten temat znajdziecie tutaj). Oczywiście to, czy współpraca dojdzie ostatecznie do skutku, jest obwarowane pewnymi warunkami, a głównym z nich są pomyślne próby rakiety na Ziemi i bezzałogowy lot w przestrzeni kosmicznej.

Problem w tym, że żadna z dotychczasowych prób Starship nie zakończyła się pomyślnie. Większości nie udało się nawet wystartować, a dwie rakiety, które temu podołały, wybuchły i wróciły na ziemię w szczątkach. Wszystko się jednak z mieniło za sprawą wczorajszego startu.

NASA, SpaceX, Starship, rakieta kosmiczna, Starship SN 15, SN15, próba, test, prototyp, agencja kosmiczna, misja kosmiczna, artemis, stacja kosmiczna, mars, księżyc, elon musk, misja, lądowanie, boca chica, texas, zgoda, problemy, powodzenie, sukces, agencja,

Poprzednia próba nie zakończyła się pomyślnie, co widać po spadających z nieba odłamkach

Starship SN 15 - sukces

Również próba o nazwie seryjnej SN15 miała pod przysłowiową górkę i była kilkukrotnie przesuwana, zarówno ze względów atmosferycznych, jak i technicznych. Wczorajsze podejście było jednak wyjątkowe. Po pierwsze dlatego, że doszło do skutku i rakieta otrzymała oficjalne pozwolenie na start. Po drugie i jeszcze bardziej istotne, test zakończył się całkowitym sukcesem.

Wczorajszy test kolejnego prototypu rakiety kosmicznej Starship nie tylko miał możliwość wzbić się w powietrze, ale obył się też bez jakichkolwiek trudności podczas poszczególnych faz. Włącznie z samym powrotem na ziemię, a rakieta bezpiecznie powróciła i wylądowała na wyznaczonym do tego celu lotnisku Boca Chica w Texasie. Film z tego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej.

Cóż, na taki wynik testu Starship SN 15 czekali chyba wszyscy, włącznie z właścicielem firmy Elonem Muskiem, prowadzącymi program pracownikami SpaceX, agencją NASA oraz fanami kosmicznych wojaży.